Pracoholizm – zmora dzisiejszych czasów?

Pracoholizm jest problemem psychicznym polegającym na nieustannym przymusie wykonywania pracy lub też czynności związanych z pracą. Pracoholik również nieustannie myśli o pracy i jest niezwykle rozdrażniony, kiedy możliwość wykonywania przez niego poszczególnych obowiązków jest utrudniona. Jest to stan uzależnienia od wykonywanej pracy, powodujący zaburzenie równowagi między istotnymi elementami życia codziennego.

9 lipca 2018
zdjęcie - Pracoholizm – zmora dzisiejszych czasów?
 
Pracoholizm jest problemem psychicznym polegającym na nieustannym przymusie wykonywania pracy lub też czynności związanych z pracą. Pracoholik również nieustannie myśli o pracy i jest niezwykle rozdrażniony, kiedy możliwość wykonywania przez niego poszczególnych obowiązków jest utrudniona.

Jest to stan uzależnienia od wykonywanej pracy, powodujący zaburzenie równowagi między istotnymi elementami życia codziennego. Z pracoholizmem możemy mieć do czynienia także w sytuacji, gdy życie zawodowe jest źródłem zdecydowanie większej satysfakcji jednostki niż pozostałe aspekty życia ludzkiego np. życie rodzinne, związkowe, czy towarzyskie.

Przyczyny pracoholizmu powiązane są ze strukturą potrzeb psychicznych oraz skłonnością do perfekcjonizmu i zachowań kompulsywnych. Im bardziej ktoś do takich zachowań jest skłonny tym bardziej jest zagrożony pracoholizmem. Istnieją również opinie, iż pracoholizm powiązany jest z cechami osobowości, a narażone na niego są przede wszystkim jednostki o osobowościach neurotycznych, w których występuje rozdźwięk między tym kim się jest, a kim chciałoby się być.

Sytuacja taka generuje liczne lęki i kompleksy, które niwelowane są poprzez poświęcanie się aktywności zawodowej, czy innego rodzaju pracy. Praca w tym przypadku podnosi również poczucie własnej wartości, pewność siebie i poprawia samopoczucie osoby dotkniętej wspomnianą przypadłością.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Ryzyko uzależnienie od pracy rośnie również w sytuacji, kiedy życie rodzinne, związkowe, czy towarzyskie nie zaspokaja wszystkich potrzeb danej jednostki. W takiej sytuacji poszukuje ona możliwości zaspokojenia swoich potrzeb innymi sposobami, gdzie jednym z nich może być właśnie nałogowe poświęcenie się pracy i życiu zawodowemu. Istnieją także teorie, iż niektóre osoby mogą być biologiczne uwarunkowane do popadania w pracoholizm.

Jeszcze inni naukowcy sądzą, iż na przypadłość tą narażone są tylko niektóre osoby, czy klasy społeczne. Przede wszystkim pracownicy biurowi wielkich korporacji, tzw. „białe kołnierzyki” oraz osoby samotne – bez życia rodzinnego, związkowego i z mocno ograniczonym życiem towarzyskim. Według szacunków naukowców problem pracoholizmu dotyczy około 5 % populacji ludzkiej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.