Przejawy kultury organizacyjnej

Kultura organizacyjna jest często elementem, na który nie zwracamy na co dzień uwagi. Często nie zastanawiamy się nad naturalnie wchodzącymi zasadami, które mogą być oczywiste, jednak ich rola polega na łączeniu wszystkich ogniw przedsiębiorstwa. Tworzenie kultury organizacyjnej zwykle zaczyna się już na początku prowadzenia działalności: to dlatego warto sobie zdawać sprawę z jakimi przejawami kultury będziemy mieć do czynienia.
zdjęcie - (the_title())
 
Kultura organizacyjna jest często elementem, na który nie zwracamy na co dzień uwagi. Często nie zastanawiamy się nad naturalnie wchodzącymi zasadami, które mogą być oczywiste, jednak ich rola polega na łączeniu wszystkich ogniw przedsiębiorstwa. Tworzenie kultury organizacyjnej zwykle zaczyna się już na początku prowadzenia działalności: to dlatego warto sobie zdawać sprawę z jakimi przejawami kultury będziemy mieć do czynienia.

Symbole są jednym z podstawowych przejawów kultury organizacyjnej. Wyróżniamy fizyczne i lingwistyczne symbole: te pierwsze to kolorystyka i logo firmy, ale również sposób ubierania się (dress code) czy stylistyka pomieszczeń i gabinetów. Lingwistyczne symbole to wszelkie hasła, wizja organizacji, specyficzne nazewnictwo stanowisk oraz przydomki i zawołania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Współpracuje z nami ponad stu trenerów. W 2016 roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Zostaliśmy firmą szkoleniową roku. Oferujemy szkolenia dla sprzedawców, szkolenia HR i szkolenia administracja. Zapoznaj się z naszymi szkoleniami.

Ważnym elementem kultury organizacyjnej są sposoby komunikowania się. Nie należy ich jednak mylić z trwałymi symbolami lingwistycznymi! Do sposobu komunikacji, która jest charakterystyczna dla danego przedsiębiorstwa, możemy zaliczyć używanie specjalistycznego języka, "nowomowa" (tak widoczna w dużych, międzynarodowych korporacjach, gdzie często spolszcza się słownictwo zagraniczne), wykorzystywane skróty i określenia.

Widocznym przejawem kultury organizacyjnej są również rytuały. Są to wszystkie schematy działań, powtarzalne czynności w danych sytuacjach. Rytuałem będzie więc sposób przyjmowania nowych pracowników, rozmowy w sprawie awansu, wymierzanie kar za nieodpowiednie zachowanie lub ignorowanie obowiązków czy prowadzenie narad i zebrań (rozmieszczenie pracowników przy stole czy kolejność wypowiedzi).

Ostatnimi elementami kultury organizacyjnej są mity i tabu. Te dwa elementy często są niewidoczne z punktu widzenia pracodawców, kierowników i menedżerów, przejawiają się głównie podczas codziennego funkcjonowania w zespole.

Mity to wszelkie anegdoty, które krążą po zespołach, opowieści na temat firmy (które często ewoluują do rangi legend) czy wypracowane przez lata normy i zachowania, które nie mają swojego odzwierciedlenia w kodeksach i regulaminach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.