Przyczyny i skutki stresu oksydacyjnego

O stresie i jego skutkach słyszymy coraz więcej: w końcu w XXI wieku żyjemy szybko, często bez możliwości odpowiedniego odpoczynku. Nasze organizmy narażone są na szkodliwe działanie wszechobecnych zanieczyszczeń, nasza dieta pozostawia wiele do życzenia a w pracy… cóż, każdy wie, że niemal niemożliwością jest wyeliminowanie sytuacji stresowych na gruncie zawodowym. Krótkotrwały stres jest pożyteczny: pozwolił nam w końcu przetrwać tysiące lat, jednak skutki nadmiernego stresu mogą być bardzo niebezpieczne.
zdjęcie - Przyczyny i skutki stresu oksydacyjnego
 
O stresie i jego skutkach słyszymy coraz więcej: w końcu w XXI wieku żyjemy szybko, często bez możliwości odpowiedniego odpoczynku. Nasze organizmy narażone są na szkodliwe działanie wszechobecnych zanieczyszczeń, nasza dieta pozostawia wiele do życzenia a w pracy... cóż, każdy wie, że niemal niemożliwością jest wyeliminowanie sytuacji stresowych na gruncie zawodowym.

Krótkotrwały stres jest pożyteczny: pozwolił nam w końcu przetrwać tysiące lat, jednak skutki nadmiernego stresu mogą być bardzo niebezpieczne.

Co to jest stres oksydacyjny? Najprościej mówiąc jest to stan organizmu, w którym dochodzi do zaburzenia harmonii między antyoksydantami a wolnymi rodnikami w organizmie. Te dwa związki są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu i dopóki jest między nimi równowaga - dopóty możemy cieszyć się zdrowiem i doskonałą jakością życia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Jednak skutków stresu oksydacyjnego może być bardzo wiele: od złego samopoczucia i obniżenia sprawności, aż po zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia stresu oksydacyjnego jest długotrwałe przemęczenie, nadmierna nerwowość i brak snu. Te wszystkie czynniki mogą wystąpić u osób, które nad swoje zdrowie przekładają karierę zawodową. Długotrwałe poddawanie się sytuacjom stresowym powoduje zaburzenie pracy różnych organów wewnętrznych, w konsekwencji prowadząc do permanentnego stanu stresu oksydacyjnego.

Do innych czynników możemy zaliczyć używki (przede wszystkim papierosy i alkohol), narażenie na działanie zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, nieodpowiednia dieta oraz stosowanie niektórych leków.

Jak więc bronić się przed stresem? Przede wszystkim musimy znać umiar: zachowanie odpowiedniej harmonii między snem i pracą, odpowiednia ilość wypoczynku na świeżym powietrze i zadbanie o dietę to kluczowe elementy profilaktyki zdrowia, które pomagają w codziennej walce o dobre samopoczucie i świetny stan zdrowia.

Nie bez znaczenia jest także podejście do życia: w końcu codzienna radość sprawia, że nasz organizm skuteczniej będzie walczył ze wszystkimi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.