Założenia polityki personalnej są bardzo istotną częścią każdego przedsiębiorstwa. To one wpływają na rodzaj rekrutacji i metody selekcji pracowników, regulują proces wdrażania nowych osób w miejscu pracy, oddziałują na charakter szkoleń i system awansowy.
Choć coraz częściej zdajemy sobie z roli, jaką odgrywa polityka personalna, często zapominamy, jak ważne jest jej przygotowanie już od pierwszych etapów. Jednak tak naprawdę: co to jest rekrutacja?
Rekrutacja jest to proces naboru kandydatów na dane stanowisko pracy. Proces ten ma miejsce na rynku pracy i ma za zadanie przyciągnięcie możliwie najbardziej wykwalifikowanych kandydatów, którzy wykazują chęć pracy dla danego przedsiębiorstwa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Wyróżniamy trzy główne funkcje rekrutacji:
- funkcja informacyjna, która polega na przedstawieniu oferty pracy, obowiązków na danym stanowisku, wymagań i warunków finansowych,
- funkcja motywacyjna, wpływająca na dane grupy zawodowe, dzięki czemu ich przedstawiciele są zainteresowani współpracą z firmą,
- funkcja preselkcyjna, która ma za zadanie wyłonienie najważniejszych kandydatów i ich wstępną weryfikację.
Cel rekrutacji jest prosty: znalezienie odpowiednich pracowników, którzy posiadają wymagane kwalifikacje i umiejętności. Jednak to proces znacznie głębszy, który odgrywa istotną rolę w całym funkcjonowaniu firmy.
Przyjmowanie nowych pracowników (które rozpoczyna się od rekrutacji) ma wpływ na przyszłe wyniki przedsiębiorstwa oraz umożliwia jego rozwój. W końcu bez pracowników - tych wykwalifikowanych i wartościowych - żadna firma nie może się rozwijać.
Metod rekrutacyjnych jest bardzo wiele: od tradycyjnego wywiadu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, po grupowe ćwiczenia w assessment center.
Różne techniki sprawdzają się w przypadkach odmiennych stanowisk, ale również w przypadku poszukiwania kandydatów o konkretnych cechach, wyznawanych wartościach czy praktycznych umiejętnościach. Nie ma tutaj lepszych i gorszych metod: są jedynie takie, które pozwolą na skuteczny dobór pracowników na dane stanowisko.