Rekrutacja – cele, założenia i funkcje

Założenia polityki personalnej są bardzo istotną częścią każdego przedsiębiorstwa. To one wpływają na rodzaj rekrutacji i metody selekcji pracowników, regulują proces wdrażania nowych osób w miejscu pracy, oddziałują na charakter szkoleń i system awansowy. Choć coraz częściej zdajemy sobie z roli, jaką odgrywa polityka personalna, często zapominamy, jak ważne jest jej przygotowanie już od pierwszych etapów. Jednak tak naprawdę: co to jest rekrutacja?
zdjęcie - (the_title())
 
Założenia polityki personalnej są bardzo istotną częścią każdego przedsiębiorstwa. To one wpływają na rodzaj rekrutacji i metody selekcji pracowników, regulują proces wdrażania nowych osób w miejscu pracy, oddziałują na charakter szkoleń i system awansowy.

Choć coraz częściej zdajemy sobie z roli, jaką odgrywa polityka personalna, często zapominamy, jak ważne jest jej przygotowanie już od pierwszych etapów. Jednak tak naprawdę: co to jest rekrutacja?

Rekrutacja jest to proces naboru kandydatów na dane stanowisko pracy. Proces ten ma miejsce na rynku pracy i ma za zadanie przyciągnięcie możliwie najbardziej wykwalifikowanych kandydatów, którzy wykazują chęć pracy dla danego przedsiębiorstwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wyróżniamy trzy główne funkcje rekrutacji:
 
  • funkcja informacyjna, która polega na przedstawieniu oferty pracy, obowiązków na danym stanowisku, wymagań i warunków finansowych,
  • funkcja motywacyjna, wpływająca na dane grupy zawodowe, dzięki czemu ich przedstawiciele są zainteresowani współpracą z firmą,
  • funkcja preselkcyjna, która ma za zadanie wyłonienie najważniejszych kandydatów i ich wstępną weryfikację.

Cel rekrutacji jest prosty: znalezienie odpowiednich pracowników, którzy posiadają wymagane kwalifikacje i umiejętności. Jednak to proces znacznie głębszy, który odgrywa istotną rolę w całym funkcjonowaniu firmy.

Przyjmowanie nowych pracowników (które rozpoczyna się od rekrutacji) ma wpływ na przyszłe wyniki przedsiębiorstwa oraz umożliwia jego rozwój. W końcu bez pracowników - tych wykwalifikowanych i wartościowych - żadna firma nie może się rozwijać.

Metod rekrutacyjnych jest bardzo wiele: od tradycyjnego wywiadu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, po grupowe ćwiczenia w assessment center.

Różne techniki sprawdzają się w przypadkach odmiennych stanowisk, ale również w przypadku poszukiwania kandydatów o konkretnych cechach, wyznawanych wartościach czy praktycznych umiejętnościach. Nie ma tutaj lepszych i gorszych metod: są jedynie takie, które pozwolą na skuteczny dobór pracowników na dane stanowisko.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.