Assessment Center to organ w przedsiębiorstwie (zwykle w docelowym, które samo prowadzi procesy rekrutacyjne, mające na celu pozyskanie pracowników o konkretnym profilu), który zajmuje się kompleksową oceną kompetencji kandydatów do pracy - często jest on tworzony tymczasowo, w celu stworzenia optymalnych warunków rekrutacyjnych.
Sesje Assessment Center zasadniczo różnią się tym od zwykłej rozmowy rekrutacyjnej, że sprawdzają praktyczne umiejętności kandydatów. Oznacza to, że na sesjach organizowane są ćwiczenia i zadania, które kandydat wykonuje pod czujnym okiem tak zwanych "asesorów", którzy mają na celu obiektywną ocenę predyspozycji i zdolności potencjalnego pracownika.
Zespół, który koordynuje ćwiczenia, składa się zwykle z trzech osób. Sesje prowadzone mogą być zarówno indywidualnie, choć szczególny obraz kompetencji pracowników umożliwia organizacja ćwiczeń grupowych. Dzięki temu "asesorzy" mogą dokładnie sprawdzić który z kandydatów przyjmuje rolę lidera, który wykazuje się ponadprzeciętną kreatywnością, kto posiada najlepsze zdolności społeczne.
Umożliwia to - w porównaniu do tradycyjnego wywiadu indywidualnego - określenie stanowiska, na którym najlepiej sprawdzi się dana osoba a nawet nakreślenie potencjalnej ścieżki rozwoju zawodowego. Ocena powinna być wydawana po poprzedniej naradzie zespołu i musi być możliwie jak najbardziej obiektywna.
Ćwiczenia, które powinniśmy wybrać do przeprowadzenia sesji assessment center, muszą sprawdzać zdolności, które wymagane są do objęcia konkretnego stanowiska. Możemy skorzystać z gotowych, sprawdzonych propozycji, szczególnie jeśli chodzi o typowe umiejętności (takie jak umiejętność pracy w grupie, radzenie sobie w sytuacjach stresowych, zdolności rozwiązywania konfliktów, kreatywność i innowacyjność).
Duże firmy często korzystają z pomocy wykwalifikowanych coachów i psychologów oraz doświadczonych rekruterów, dzięki czemu sesja jest tworzona "na miarę" pod specyficzne wymagania kierownictwa lub niecodzienne obowiązki, z którymi może spotkać się kandydat.