Rekrutacja w Assessment Center – czym jest?

Assessment Center to organ w przedsiębiorstwie (zwykle w docelowym, które samo prowadzi procesy rekrutacyjne, mające na celu pozyskanie pracowników o konkretnym profilu), który zajmuje się kompleksową oceną kompetencji kandydatów do pracy – często jest on tworzony tymczasowo, w celu stworzenia optymalnych warunków rekrutacyjnych. Sesje Assessment Center zasadniczo różnią się tym od zwykłej rozmowy rekrutacyjnej, że sprawdzają praktyczne umiejętności kandydatów. 
zdjęcie - Rekrutacja w Assessment Center – czym jest?
 
Assessment Center to organ w przedsiębiorstwie (zwykle w docelowym, które samo prowadzi procesy rekrutacyjne, mające na celu pozyskanie pracowników o konkretnym profilu), który zajmuje się kompleksową oceną kompetencji kandydatów do pracy - często jest on tworzony tymczasowo, w celu stworzenia optymalnych warunków rekrutacyjnych.
 
Sesje Assessment Center zasadniczo różnią się tym od zwykłej rozmowy rekrutacyjnej, że sprawdzają praktyczne umiejętności kandydatów. Oznacza to, że na sesjach organizowane są ćwiczenia i zadania, które kandydat wykonuje pod czujnym okiem tak zwanych "asesorów", którzy mają na celu obiektywną ocenę predyspozycji i zdolności potencjalnego pracownika.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

Zespół, który koordynuje ćwiczenia, składa się zwykle z trzech osób. Sesje prowadzone mogą być zarówno indywidualnie, choć szczególny obraz kompetencji pracowników umożliwia organizacja ćwiczeń grupowych. Dzięki temu "asesorzy" mogą dokładnie sprawdzić który z kandydatów przyjmuje rolę lidera, który wykazuje się ponadprzeciętną kreatywnością, kto posiada najlepsze zdolności społeczne.

Umożliwia to - w porównaniu do tradycyjnego wywiadu indywidualnego - określenie stanowiska, na którym najlepiej sprawdzi się dana osoba a nawet nakreślenie potencjalnej ścieżki rozwoju zawodowego. Ocena powinna być wydawana po poprzedniej naradzie zespołu i musi być możliwie jak najbardziej obiektywna.

Ćwiczenia, które powinniśmy wybrać do przeprowadzenia sesji assessment center, muszą sprawdzać zdolności, które wymagane są do objęcia konkretnego stanowiska. Możemy skorzystać z gotowych, sprawdzonych propozycji, szczególnie jeśli chodzi o typowe umiejętności (takie jak umiejętność pracy w grupie, radzenie sobie w sytuacjach stresowych, zdolności rozwiązywania konfliktów, kreatywność i innowacyjność).

Duże firmy często korzystają z pomocy wykwalifikowanych coachów i psychologów oraz doświadczonych rekruterów, dzięki czemu sesja jest tworzona "na miarę" pod specyficzne wymagania kierownictwa lub niecodzienne obowiązki, z którymi może spotkać się kandydat.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.