Rodzaje stylów kierowania

Od stylu kierowania zależy efektywność i skuteczność przywódcy. Niewiele osób wie jednak, że nie są one jedynie sumą zdolności i umiejętności menedżera, często zaś mogą wynikać z wyboru: każdy styl można wypracować i szkolić, co sprawia, że niemal każdy może stać się skutecznym i efektywnym liderem. Jakie więc wyróżniamy style kierowania?

   
  Od stylu kierowania zależy efektywność i skuteczność przywódcy. Niewiele osób wie jednak, że nie są one jedynie sumą zdolności i umiejętności menedżera, często zaś mogą wynikać z wyboru: każdy styl można wypracować i szkolić, co sprawia, że niemal każdy może stać się skutecznym i efektywnym liderem. Jakie więc wyróżniamy style kierowania?

  Styl autokratyczny

  Menedżer, który realizuje kierownictwo autokratyczny to osoba wymagająca i surowa, która za dobre wyniki nagradza a za złe karze. Autokrata sądzi (słusznie bądź nie), że bez jego decyzji i wpływu na zespół, ten sobie nie poradzi w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Styl autokratyczny stosowany jest często w globalnych, bardzo zbiurokratyzowanych korporacjach, często również wykorzystywany jest przez właścicieli niewielkich przedsiębiorstw, którzy nie traktują swoich pracowników jak partnerów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.


  Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.

  Styl demokratyczny

  Demokratyczny styl kierowania zakłada, że każdy pracownik jest indywidualną jednostką, która ma chęci do pracy, jest kreatywna i chciałaby rozwijać siebie i wpływać na firmę. To podejście sprawia, że każdy pracownik w oczach menedżera jest równy. Lider chętnie słucha, stara się rozdzielać obowiązki sprawiedliwie, często rezygnuje z indywidualnego systemu premiowania na rzecz systemu zespołowego. Pozwala to na zachowanie wyższej motywacji pracowników oraz utrzymanie doskonałej atmosfery.

  Styl liberalny

  Ostatni ze stylów jest z pewnością najmniej popularny, do niedawna nie występował w ogóle. Styl liberalny charakteryzuje się traktowaniem każdego pracownika jako partnera biznesowego. Oznacza to, że daje się bardzo dużą decyzyjność, równocześnie narzuca na pracowników dużą odpowiedzialność.

  Styl liberalny może prowadzić zarówno do całkowitej klęski zespołu, jednak w niektórych sytuacjach sprawia, że organizacja stworzona z liberalnie kierowanych jednostek pracuje wydajniej i lepiej: w szczególności gdy w skład wchodzą osoby zaangażowane, które równocześnie czerpią duże korzyści z każdego sukcesu przedsiębiorstwa.

  Jaki styl wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to przede wszystkim od kultury organizacyjnej w firmie, charakterów i osobowości w zespole, ale również predyspozycji samego menedżera.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.