Od stylu kierowania zależy efektywność i skuteczność przywódcy. Niewiele osób wie jednak, że nie są one jedynie sumą zdolności i umiejętności menedżera, często zaś mogą wynikać z wyboru: każdy styl można wypracować i szkolić, co sprawia, że niemal każdy może stać się skutecznym i efektywnym liderem. Jakie więc wyróżniamy style kierowania?
Styl autokratyczny
Menedżer, który realizuje kierownictwo autokratyczny to osoba wymagająca i surowa, która za dobre wyniki nagradza a za złe karze. Autokrata sądzi (słusznie bądź nie), że bez jego decyzji i wpływu na zespół, ten sobie nie poradzi w codziennym funkcjonowaniu organizacji. Styl autokratyczny stosowany jest często w globalnych, bardzo zbiurokratyzowanych korporacjach, często również wykorzystywany jest przez właścicieli niewielkich przedsiębiorstw, którzy nie traktują swoich pracowników jak partnerów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.
Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.
Styl demokratyczny
Demokratyczny styl kierowania zakłada, że każdy pracownik jest indywidualną jednostką, która ma chęci do pracy, jest kreatywna i chciałaby rozwijać siebie i wpływać na firmę. To podejście sprawia, że każdy pracownik w oczach menedżera jest równy. Lider chętnie słucha, stara się rozdzielać obowiązki sprawiedliwie, często rezygnuje z indywidualnego systemu premiowania na rzecz systemu zespołowego. Pozwala to na zachowanie wyższej motywacji pracowników oraz utrzymanie doskonałej atmosfery.
Styl liberalny
Ostatni ze stylów jest z pewnością najmniej popularny, do niedawna nie występował w ogóle. Styl liberalny charakteryzuje się traktowaniem każdego pracownika jako partnera biznesowego. Oznacza to, że daje się bardzo dużą decyzyjność, równocześnie narzuca na pracowników dużą odpowiedzialność.
Styl liberalny może prowadzić zarówno do całkowitej klęski zespołu, jednak w niektórych sytuacjach sprawia, że organizacja stworzona z liberalnie kierowanych jednostek pracuje wydajniej i lepiej: w szczególności gdy w skład wchodzą osoby zaangażowane, które równocześnie czerpią duże korzyści z każdego sukcesu przedsiębiorstwa.
Jaki styl wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to przede wszystkim od kultury organizacyjnej w firmie, charakterów i osobowości w zespole, ale również predyspozycji samego menedżera.