Zawód menedżera wcale nie jest taki prostu, jak się powszechnie wydaje. Owszem - zazwyczaj na tym stanowisku pensja jest całkiem dobra, jednak większy jest także poziom odpowiedzialności. Co więcej - każdy menedżer musi nauczyć się wielu umiejętności i rozwinąć w sobie pewne cechy. Musi on także mieć świadomość, że pełni on różne role, gdyż zazwyczaj jest gdzieś pomiędzy zarządem a pracownikami... A zatem - jakie to będą role, które pełni każdy menedżer?
1. Nadzorca zespołu
Przede wszystkim taka osoba kieruje pracą całego zespołu i de facto za efekt tej pracy oraz za pracowników jest odpowiedzialna. W związku z tym każdy menedżer musi wykształcić w sobie takie cechy i umiejętności jak: pewność siebie, decyzyjność, umiejętność rozmowy z ludźmi, negocjacji. Co szczególnie istotne menedżer musi tak się zachowywać, aby pracownicy go szanowali i respektowali, jednak z drugiej strony nie może się wywyższać. Co więcej - powinien umieć dostosowywać ton wypowiedzi i wypowiadane słowa do rozmówcy. Oczywiście powinien także posiadać odpowiednią wiedzę..
2. Przedstawiciel zespołu
Warto jednak zaznaczyć, że taki menedżer jest także swego rodzaju przedstawicielem zespołu. Jakie konsekwencje to ze sobą niesie? Otóż przede wszystkim, jeśli praca zostanie wykonana nie tak, jak powinna, wina spadnie nie tylko na danego pracownika, lecz także na kierownika zespołu. Ponadto kierownik zobowiązany jest znać swoich ludzi, wiedzieć, czego oczekują, kto jak pracuje itd...
3. Łącznik pomiędzy zarządem a pracownikami
Należy jeszcze zaznaczyć, że to menedżer jest osobą pośredniczącą w przekazie informacji pomiędzy zarządem a pracownikami. Co to oznacza? Otóż musi on być świadomy tego, że to jemu jest powierzane pewne zadanie i to on ma tak rozdzielić pracę miedzy pracowników, aby wszystko zostało wykonane. Ponadto musi on umieć przekazywać zarządowi informacje o pracownikach - zarówno te dobre, jak i złe oraz musi umieć przekazać ich skargi, zażalenia. Podsumowując każdy kierownik musi być dobrym mediatorem i adwokatem.