Rozwiązywanie konfliktów: poszukiwanie rozwiązań
Ten etap kończy negocjacje. W praktyce często zdarza się, że ludzie od niego zaczynają. Poszukiwanie rozwiązań ma sens jedynie wtedy, gdy znamy wzajemne interesy i mamy jasno, jednoznacznie sformułowane problemy.

W tym etapie warto zastosować następujące kroki:
- wygenerowanie pomysłów rozwiązania problemu
- analiza i weryfikacja pomysłów
- podjęcie decyzji
Im więcej wygenerowanych pomysłów, tym większa szansa na znalezienie optymalnego rozwiązania.
1. Formułowanie pomysłów
Na tym etapie tworzycie pulę pomysłów. Należy przestrzegać ważnej zasady: „Nie wolno oceniać i krytycznie komentować pomysłów”
Chodzi o to, żeby wygenerować jak najwięcej pomysłów. Mogą one być typowe, wyważone albo śmieszne, szalone i niekonwencjonalne.
2. Analiza i weryfikacja pomysłów
W tej fazie analizujecie każdy pomysł. Szukacie w nim tego, co jest zalążkiem nowego, twórczego spojrzenia na problem. Szukacie szansy do wykorzystania, w myśl zasady – „Doceniaj pozytywy”. Grupujecie pomysły pod jakimś względem podobne do siebie. Na koniec wybieracie pomysły, które leżą w zasięgu waszych możliwości (finansowych, organizacyjnych, itp.). Muszą one także zaspokajać potrzeby obu stron konfliktu.
3. Podjęcie decyzji
Z listy zweryfikowanych pomysłów wybieracie rozwiązanie, które w największym stopniu zaspokaja interesy obu stron, można je realnie zastosować, zostało zaakceptowane przez obie strony konfliktu.
Uwaga!
Głównym niebezpieczeństwem w ostatnim momencie rozwiązywania problemu i negocjacji, jest to, że część osób próbuje wymusić dodatkowe ustępstwa mimo ustalonego już kompromisowego rozwiązania. Inni gotowi są do niekorzystnych dla siebie ustępstw. Jedni i drudzy powinni kontrolować swoje reakcje w imię własnych interesów i dalszej współpracy.
i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.
Retencja – jak zatrzymać najlepszych pracowników w firmie?
Koszty pozafinansowe w postaci obniżenia motywacji i zaangażowania są trudne do oszacowania, choć odczuwane. Szkolenie z zarzadzania retencją uczy nas – wykorzystując do tego współczesne…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej