Rozwiązywanie konfliktów: poszukiwanie rozwiązań

Ten etap kończy negocjacje. W praktyce często zdarza się, że ludzie od niego zaczynają. Poszukiwanie rozwiązań ma sens jedynie wtedy, gdy znamy wzajemne interesy i mamy jasno, jednoznacznie sformułowane problemy.

31 maja 2017
zdjęcie - Rozwiązywanie konfliktów: poszukiwanie rozwiązań

W tym etapie warto zastosować następujące kroki:

  1. wygenerowanie pomysłów rozwiązania problemu
  2. analiza i weryfikacja pomysłów
  3. podjęcie decyzji


Im więcej wygenerowanych pomysłów, tym większa szansa na znalezienie optymalnego rozwiązania.

1. Formułowanie pomysłów

Na tym etapie tworzycie pulę pomysłów. Należy przestrzegać ważnej zasady: „Nie wolno oceniać i krytycznie komentować pomysłów”
Chodzi o to, żeby wygenerować jak najwięcej pomysłów. Mogą one być typowe, wyważone albo śmieszne, szalone i niekonwencjonalne.

2. Analiza i weryfikacja pomysłów

W tej fazie analizujecie każdy pomysł. Szukacie w nim tego, co jest zalążkiem nowego, twórczego spojrzenia na problem. Szukacie szansy do wykorzystania, w myśl zasady – „Doceniaj pozytywy”. Grupujecie pomysły pod jakimś względem podobne do siebie. Na koniec wybieracie pomysły, które leżą w zasięgu waszych możliwości (finansowych, organizacyjnych, itp.). Muszą one także zaspokajać potrzeby obu stron konfliktu.

3. Podjęcie decyzji

Z listy zweryfikowanych pomysłów wybieracie rozwiązanie, które w największym stopniu zaspokaja interesy obu stron, można je realnie zastosować, zostało zaakceptowane przez obie strony konfliktu.
 
Uwaga!
Głównym niebezpieczeństwem w ostatnim momencie rozwiązywania problemu i negocjacji, jest to, że część osób próbuje wymusić dodatkowe ustępstwa mimo ustalonego już kompromisowego rozwiązania. Inni gotowi są do niekorzystnych dla siebie ustępstw. Jedni i drudzy powinni kontrolować swoje reakcje w imię własnych interesów i dalszej współpracy.

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.