Stres w pracy – jak z nim walczyć?

Stres to wróg każdego pracownika. Bez względu na to z jak dużą odpowiedzialnością łączy się stanowisko, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem może powodować znaczne pogorszenie wyników pracy. Dotyczy to przede wszystkim menedżerów, kierowników i właścicieli firm – to właśnie oni szczególnie dotkliwie mogą odczuwać napięcie oraz przenosić swoje odczucia na życie rodzinne i osobiste.

Gamma - Stres w pracy - jak z nim walczyć?

 
Stres w pracy - jak z nim walczyć?

Stres to wróg każdego pracownika. Bez względu na to z jak dużą odpowiedzialnością łączy się stanowisko, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem może powodować znaczne pogorszenie wyników pracy. Dotyczy to przede wszystkim menedżerów, kierowników i właścicieli firm – to właśnie oni szczególnie dotkliwie mogą odczuwać napięcie oraz przenosić swoje odczucia na życie rodzinne i osobiste.

Stres – czym jest?

Stres to naturalna reakcja organizmu, która przez tysiące lat umożliwiała nam przetrwanie. Stresowa reakcja organizmu powoduje szybsze bicie serca, które pompuje więcej krwi do kończyn – niegdyś przydatna cecha, która ratowała nam życie, dziś częściej zbędny relikt przeszłości, który może uprzykrzyć życie wielu osobom. Do najbardziej popularnych reakcji organizmu na stres zaliczyć możemy m. in. nadmierną potliwość dłoni, szybsze bicie serca, niemożność wypowiedzenia logicznych zdań czy ogromną chęć ucieczki z danego miejsca. Długotrwały stres może wyjątkowo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i powodować problemy układu sercowo-naczyniowego, przewlekłą bezsenność, a nawet nowotwory.

Stres związany z komunikacją interpersonalną

Nie istnieje uniwersalny sposób radzenia sobie ze stresem, który sprawdzi się u każdego. Jeśli nasze problemy wynikają ze strachu (np. strach przed wystąpieniami publicznymi przed dużą grupą osób) lub nieśmiałości, możemy zdecydować się na kurs komunikacji interpersonalnej, który kompleksowo rozwinie nasze zdolności miękkie. Dzięki temu nauczymy się sposobów komunikacji, które przestaną nam sprawiać problemy w praktyce. Szkolenie z komunikacji może być przydatne przede wszystkim u osób, które stres odczuwają podczas rozmów z innymi osobami – wyżej postawionymi lub nieznajomymi. Jeśli chodzi o szkolenia, komunikacja jest ćwiczona w praktyce: na warsztatach staniemy przed wyzwaniami oraz nauczymy się jak sobie z nimi radzić.

Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

Stres możemy odczuwać także w sytuacjach, które nie dotyczą kontaktu z innymi osobami. Reakcje stresowe organizmu możemy czuć w momencie dużego nawału pracy czy zbliżającego się terminu oddania ważnego projektu. Tu także warto nauczyć się technik, które pomogą nam wyeliminować najgorsze reakcje stresowe. Jeśli zdecydujemy się na dobry kurs lub szkolenie stres w pracy możemy nawet zacząć odbierać jako pozytywny motywator do działania. Tego typu warsztaty pozwalają na zrozumienie istoty reakcji naszego organizmu oraz przekierowanie ich w taki sposób, by nie stanowiły ograniczenia, a swoisty „napęd”.

Walka ze stresem – praktyczne wskazówki

Nie tylko szkolenia pomagają nam w walce ze stresem w sytuacjach biznesowych. Wypoczęty i dobrze odżywiony organizm radzi sobie ze stresem znacznie lepiej. Z pewnością warte poznania są także różne techniki relaksacyjne: krótka medytacja czy ćwiczenia fizyczne przed ważną prezentacją dadzą lepszy efekt, niż całonocne zadręczanie się trudną sytuacją. Jeśli chodzi o szkolenie, radzenie sobie ze stresem umożliwi również kurs z przemówień publicznych czy sztuki prezentacji. Nie zapominajmy też o odpowiednim przygotowaniu: znacznie mniejszy stres odczuwamy w momencie, gdy temat prezentacji, spotkania biznesowego czy negocjacji jest nam doskonale znany i sami czujemy się specjalistami w obszarze poruszanych zagadnień.

Walka ze stresem powinna obejmować wiele różnych aspektów. Musimy kompleksowo zadbać o nasze zdrowie: odpowiednia dawka snu, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna sprawią, że możemy w dużym stopniu ograniczyć reakcje naszego organizmu na sytuacje stresowe. Powinniśmy także znaleźć nasz własny sposób na relaks w momencie, w którym zaczynamy odczuwać stres. Naukę radzenia sobie ze stresem uzupełnią różnego rodzaju szkolenia z zakresu rozwoju osobistego i wzmacniania umiejętności interpersonalnych. Aż wreszcie odpowiednie przygotowanie do konkretnej sytuacji pozwoli nam poczuć się pewnie oraz sprawi, że unikniemy nieprzyjemnych reakcji organizmu, które mogą popsuć wrażenie, jakie wywrzemy na naszych odbiorcach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.