Droga do sukcesu jest często długa i kręta - doskonale wie o tym każdy, kto wspinając się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej musiał pokonywać swoje słabości. Jedną z najbardziej przydatnych umiejętności w życiu zawodowym jest trudna sztuka autoprezentacji oraz umiejętność budowania interesujących i wciągających wystąpień publicznych. Nie każdy jednak rodzi się z takimi umiejętnościami. Dla wszystkich, których matka natura pozbawiła przyrodzonych przymiotów elokwentnych wystąpień publicznych pozostają szkolenia rozwijające te umiejętności.
Szkolenie indywidualne czy grupowe?
Szkolenie z wystąpień publicznych może być zorganizowane w dwojakiej formie. Pierwsze z nich, to szkolenia otwarte, na które może zgłosić się każdy chętny. Organizowane są niemal w każdym większym mieście na terenie całego kraju. Jako, że ilość miejsc jest znacznie ograniczona (mniejsze grupy szkoleniowe są zdecydowanie bardziej efektywne), to przy zapisie decyduje kolejność zgłoszeń i opłacenie wpisowego.
Drugim rodzajem są szkolenia zamknięte. Takie warsztaty dedykowane są pracownikom konkretnej firmy. W tym przypadku grupy szkoleniowe również są niewielkie, aby dać uczestnikom maksimum komfortu. W przypadku wysyłania pracownika na szkolenie przez pracodawcę, wybór będzie prosty i uzależniony od wolnych środków finansowych i ilości pracowników do przeszkolenia.
Szkolenie z wystąpień publicznych - jak przebiega?
Zasadniczo, przebieg szkolenia jest uzależniony od zastosowanych metod szkoleniowych. Jednak zdecydowana większość przeprowadzanych szkoleń z wystąpień publicznych opiera się o metody warsztatowe. Wiedza uczestnikom przekazywana jest w formie mini - wykładów lub na podstawie studiów przypadku. Istotną rolę spełnia również indywidualne zaangażowanie każdego z uczestników w symulowane dialogi oraz improwizowane scenki.
W procesie edukacyjnym wykorzystywane są również gry szkoleniowe, dzięki którym można nie tylko zintegrować ze sobą całą grupę ale również wspomagają one ćwiczenie zdobytych umiejętności.