Technika Pomodoro a efektywne zarządzanie czasem

Technika Pomodoro jest jedną z najbardziej popularnych technik, które mogą skutecznie poprawić naszą wydajność. Jej nazwa wzięła się od popularnego we Włoszech minutnika w kształcie, oczywiście, pomidora. To właśnie minutnik jest podstawą, na której opiera się cała metoda – choć dziś częściej używamy tego w telefonie, spełni on dokładnie tak samo swoją funkcję.


  Technika Pomodoro jest jedną z najbardziej popularnych technik, które mogą skutecznie poprawić naszą wydajność. Jej nazwa wzięła się od popularnego we Włoszech minutnika w kształcie, oczywiście, pomidora. To właśnie minutnik jest podstawą, na której opiera się cała metoda - choć dziś częściej używamy tego w telefonie, spełni on dokładnie tak samo swoją funkcję.

  Technika Pomodoro polega na dzieleniu zadań na krótkie, maksymalnie 45-minutowe sesje, w których maksymalnie poświęcamy swoją uwagę danej czynności. Technika ta może być wykorzystywana we wszelkich obowiązkach o charakterze zadaniowym - najprościej przećwiczyć ją na wykonywaniu obowiązków domowych, które dzielimy na krótkie sesje i spisujemy na kartce.

  Następnie ustawiamy minutnik na wybrany czas (zwykle od 20 do 45 minut) i wykonujemy daną czynność. Po upływie sesji robimy krótką przerwę, której długość powinna być proporcjonalna do czasu wykonywania zadania.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

  Zapraszamy.

  Kluczem efektywnego zarządzania czasem przy wykorzystaniu techniki Pomodoro jest całkowite skupienie na konkretnym zadaniu. Dzięki temu, że nasza uwaga jest w całości skierowana na wykonanie obowiązków, jesteśmy w stanie pracować szybciej i efektywniej. Jednak - jak w przypadku wprowadzania w życie każdej innowacji - technika ta powinna być przetestowana w praktyce.

  Najlepiej sprawdzi się ona:

  • podczas wykonywania obowiązków domowych, gdzie całość pracy dzielimy na niewielkie części i zajmujemy się tylko jednym zadaniem (czynnością, pomieszczeniem) przez całą sesję,
  • podczas nauki, gdy materiał dzielimy na mniejsze części (np. strony do przeczytania, ćwiczenia do wykonania, zagadnienia do zapamiętania),
  • podczas pracy zawodowej, szczególnie w zawodach, które wymagają wykonania konkretnej ilości zadań.


  Technikę Pomodoro nieco trudniej zastosować podczas zadań i projektów długofalowych. Przykładowo praca sprzedawcy, która opiera się na kontaktach z klientem, może być trudniejsza do podzielenia na sesje - w końcu nie mamy wpływu na to, w którym momencie będziemy musieli rozmawiać z klientem.

  Pozostałe zadania mogą być jednak znacząco uproszczone a sama technika wykorzystana jako nauka efektywnego zarządzania czasem.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.