Teoria motywacji a piramida Maslowa

Każdy z nas słyszał o piramidzie Maslowa, która określa pięć poziomów ludzkich potrzeb. Realizacja pierwszego poziomu wpływa na ludzki popęd w stronę zaspokojenia kolejnej potrzeby. Piramida Maslowa wykorzystywana jest również jako sposób na określanie motywacji pracowniczych. Według zwolenników motywacji potrzebami, istnieje pięć obszarów, które człowiek chce zaspokoić w odpowiedniej kolejności, a zaspokojenie każdego z nich sprawia, że motywujemy się do działania na rzecz kolejnego.

   
  Każdy z nas słyszał o piramidzie Maslowa, która określa pięć poziomów ludzkich potrzeb. Realizacja pierwszego poziomu wpływa na ludzki popęd w stronę zaspokojenia kolejnej potrzeby. Piramida Maslowa wykorzystywana jest również jako sposób na określanie motywacji pracowniczych.

  Według zwolenników motywacji potrzebami, istnieje pięć obszarów, które człowiek chce zaspokoić w odpowiedniej kolejności, a zaspokojenie każdego z nich sprawia, że motywujemy się do działania na rzecz kolejnego.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

  Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

  Piramidę Maslowa możemy odnieść również do motywacji pracowniczej:

  • Potrzeby fizyczne. To najprostszy, najbardziej prymitywny rodzaj potrzeb. W kontekście wykonywania obowiązków będzie to po prostu praca dla zarobku: to w końcu zarobek pozwala nam przetrwać.
  • Potrzeba bezpieczeństwa. To kolejna z potrzeb, którą w kontekście pracy będziemy rozumieć przez stałość zatrudnienia, przyjazną atmosferę i ograniczenie stresu.
  • Potrzeby społeczne. Realizowane są w każdej pracy: w końcu nawiązują się tam przyjaźnie i znajomości. Spełnienie potrzeb społecznych możliwe jest poprzez zapewnienie odpowiedniej atmosfery i dbałość o relacje międzyludzkie.
  • Potrzeba uznania. Zaspokojenie tej potrzeby uznawane jest za jedną z najważniejszych motywacji ludzkich w życiu zawodowym: często to ona ważniejsza jest niż same pieniądze (oczywiście poza ich minimalnym zarobieniem, które umożliwia normalne życie i tym samym spełnienie potrzeb fizjologicznych). Nie oszukujmy się - każdy z nas chce być czasem pochwalony i doceniony, szczególnie w sytuacjach zawodowych.
  • Potrzeba samorealizacji. To potrzeba, która jest spełniania najrzadziej. Samorealizacja w kontekście pracy może polegać zarówno na rozwoju osobistym, dążeniu do awansu, jak i samej świadomości bycia osobą decyzyjną.

  Jak motywować pracowników? Z pewnością teorie motywacji mogą pomóc nam w wyborze odpowiedniego sposobu, który sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie - piramida Maslowa jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod określenia tego, co motywuje ludzi do działania.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.