Trening asertywności – jak to zrobić?

Ćwiczenie i rozwijanie swojej asertywności jest tematem równie modnym, co ważnym. Szczególnie w miejscu pracy odgrywa ona bowiem niezwykle istotną rolę, będąc naszym orężem w walce o przysługujące nam prawa i benefity. Asertywne zachowanie to także klucz do samorealizacji i uniknięcia zawodowej frustracji. Wiele osób świadomie rozpoczyna zatem trening asertywności. Jak to zrobić? Mamy kilka rad na dobry początek!


  Ćwiczenie i rozwijanie swojej asertywności jest tematem równie modnym, co ważnym. Szczególnie w miejscu pracy odgrywa ona bowiem niezwykle istotną rolę, będąc naszym orężem w walce o przysługujące nam prawa i benefity. Asertywne zachowanie to także klucz do samorealizacji i uniknięcia zawodowej frustracji. Wiele osób świadomie rozpoczyna zatem trening asertywności. Jak to zrobić? Mamy kilka rad na dobry początek!

  Jeżeli asertywność nie jest Twoją mocną stroną, to zapewne obawiasz się, że wyrażając swoją opinię, sprawisz komuś przykrość bądź go rozzłościsz. Pamiętaj jednak, że punktem zapalnym jest nie sam fakt rozbieżności zdań, lecz sposób, w jaki wyrazisz swoje przekonania i potraktujesz zdanie rozmówcy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

  Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

  To właśnie zachowanie kultury, spokoju i respektu pozwoli Ci wyrażać swoją opinię bez szkody dla danej relacji. Szanuj opinię swoich współpracowników i pamiętaj - to, że jest inna, niż Twoja, nie znaczy, że któraś jest gorsza! Spokój, takt i kurtuazja są niezbędne, jeśli zamierzasz stać się mistrzem asertywności!

  Jeżeli Twój brak asertywności wynika z obawy, że nie będziesz w stanie obronić swojego zdania, przygotuj sobie „linię obrony” już wcześniej - stosowne argumenty pozwolą Ci odeprzeć zarzuty i rozwiać wątpliwości współpracowników bądź przełożonych. Rozważ ich potencjalne kontrargumenty i przygotuj odpowiedź na każdy z nich.

  Trening asertywności powinien obejmować również uświadomienie sobie, że nie każda dyskusja musi od razu prowadzić do kompromisu. Psychologowie nazywają to „asertywnym odroczeniem” - technika ta polega na zawieszeniu rozmowy i pozwala uniknąć presji ze strony rozmówcy. Jeśli nie udało Wam się za pierwszym razem wypracować porozumienia, dajcie sobie czas, przeanalizuje ponownie sytuację i - gdy emocje nieco opadną - wróćcie do dyskusji.

  Oswojenie lęku jest dobrym sposobem na trening asertywności. Jak to zrobić? Zadawaj pytania, drąż i dociekaj! Może się okazać, że pewna postawa drugiej strony to jedynie pozornie solidna fasada, za którą nie kryją się żadne sensowne argumenty. A nawet jeśli Twój rozmówca faktycznie sensownie uzasadnia swoje zdanie to znając jego przekonania, możesz znaleźć sposób na obalenie ich.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.