Trzy pokolenia – X, Y, Z

Zmieniające się czasy jak i tryb życia, rynek pracy, nauka czy technika starają przystosować się do nowych, panujących warunków. Wszystko to musi wykazać się pewnymi umiejętnościami, aby mogło zrobić karierę, odnieść sukces i mieć jakąkolwiek szansę na rozwój. W celu ułatwienia określeń co do konkretnych pokoleń jak i ich specyfiki, wyróżniono je i nazwano jako X, Y i Z.

 
Zmieniające się czasy jak i tryb życia, rynek pracy, nauka czy technika starają przystosować się do nowych, panujących warunków. Wszystko to musi wykazać się pewnymi umiejętnościami, aby mogło zrobić karierę, odnieść sukces i mieć jakąkolwiek szansę na rozwój. W celu ułatwienia określeń co do konkretnych pokoleń jak i ich specyfiki, wyróżniono je i nazwano jako X, Y i Z.

Pokolenie X

Pokolenie X, charakteryzowane również jako pokolenie konsumentów, to generacja ludzi urodzonych w drugiej połowie XX w. W Polsce podaje się lata 1961-1983. Pokolenie to określa się również jako PRL. To często ludzie, którzy odrzucają świat, jak wykreował marketing.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.


Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.

Żyją bez celu, autorytetów, z poczuciem pominięcia przez historię. Wszystko dlatego, że za ich życia nie zaszły żadne procesy historyczne. Dla generacji tej najważniejsza była praca, mimo że odrzucała ,,wyścig szczurów”. Ludzie ci doceniają równowagę między pracą, a prywatnym życiem. Wśród innych wyróżnia ich właśnie kult pracy. Opisywani jako ludzie, którzy nie wiedzą, gdzie zmierzać, zagubieni we współczesności, szukający odpowiedzi na własne pytania. Symbol X oznacza niewiadomą. Nie zaliczamy do tego pokolenia ludzi, dla których głównym celem jest konsumpcjonizm.

Pokolenie Y

Generacja ta obejmuje ludzi urodzonych od 1984 do 1997 roku. To następna generacja, pokolenie cyfrowe. Wychowali się w realiach nowego rynku, nie pamiętają komunizmy czy zimnej wojny. Oswoili technologiczne nowości, aktywnie korzystają z mediów i żyją w globalnym świecie dzięki dostępu do internetu. Są dobrze wykształceni i cenią sobie jakość życia.

Mieszkają dłużej z rodzicami, przekonani są o swojej wyjątkowości i opóźniają wejście w dorosłość. Często odbierane jest bardzo negatywnie, jako ludzie żyjący w innym, wirtualnym świecie. Pokolenie Z kolei to ludzie urodzeni po roku 2000, którzy dopiero wkroczą bądź wkraczają w rynek pracy. Każdą wątpliwość pokolenie to sprawdza w internecie, posiadając do niego stały dostęp. Wychowało się w dobrobycie, ulega trendom i składa się z indywidualistów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.