Współczesne koncepcje zarządzania – reengineering, outsourcing, organizacja oparta na wiedzy

Koncepcja zarządzania jest pomysłem, sposobem, mechanizmem prowadzenia podmiotu gospodarczego na rynku lub też innej instytucji, który określa jej miejsce w otoczeniu oraz pozwala na stworzenie odpowiednio dostosowanych warunków wewnątrz przedsiębiorstwa, aby móc dopasować pozycję zajmowaną przez przedsiębiorstwo na wolnym rynku do różnorodnych oczekiwań pracowników. Funkcjonuje bardzo wiele przeróżnych koncepcji i metod zarządzania. Wybór jednej, najlepiej dopasowanej do specyfiki przedsiębiorstwa jest zależny zazwyczaj od kierownictwa. Ten tekst ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi 3 wybrane sposoby zarządzania przedsiębiorstwem na rynku.

   
  Koncepcja zarządzania jest pomysłem, sposobem, mechanizmem prowadzenia podmiotu gospodarczego na rynku lub też innej instytucji, który określa jej miejsce w otoczeniu oraz pozwala na stworzenie odpowiednio dostosowanych warunków wewnątrz przedsiębiorstwa, aby móc dopasować pozycję zajmowaną przez przedsiębiorstwo na wolnym rynku do różnorodnych oczekiwań pracowników.

  Funkcjonuje bardzo wiele przeróżnych koncepcji i metod zarządzania. Wybór jednej, najlepiej dopasowanej do specyfiki przedsiębiorstwa jest zależny zazwyczaj od kierownictwa. Ten tekst ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi 3 wybrane sposoby zarządzania przedsiębiorstwem na rynku.

  Pierwszym wybranym sposobem jest tzw. reengineering. Koncepcja ta zakłada radykalne przemiany w podmiocie gospodarczym, dotyczące absolutnie wszystkich wykonywanych zadań, działań, jak również czynności oraz fundamentalne przekształcenie wszystkich procesów zachodzących w podmiocie.

  Mają one zostać ukształtowane na podstawie nowo wyznaczonych celów. Zastosowanie tej koncepcji ma doprowadzić do poprawy osiąganych wyników, znacznego obniżenia kosztów prowadzenia działalności i znaczącej poprawy konkurencyjności przedsiębiorstwa.

  Drugim wybrany sposobem jest tzw. outsourcing. Metoda, która polega na zakupie potrzebnych przedsiębiorstwu towarów oraz zlecaniu niezbędnych usług od zewnętrznych dostawców i po0dmiotów na podstawie zawartych wcześniej umów.

  W relacji outsourcingowej, kontrakt, łączący konsumenta i dostawcę może mieć różnorodny charakter. Outsourcing w porównaniu do zwykłej, klasycznej relacji pomiędzy dostawcą a konsumentem, wiąże się ze znacząco większym przepływem informacji oraz budową odpowiedniego poziomu zaufania między wszystkimi stronami kontraktu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  W końcu, trzecim sposobem jest tzw. organizacja oparta na wiedzy. W inteligentnej koncepcji zarządzania można wyróżnić dwa znaczenia: instytucjonalne i funkcjonalne. Znaczenie instytucjonalne polega na tym, że podmiot gospodarczy na rynku stanowi określony system społeczny, który posiada swoją strukturę komunikacji i wymiany informacji, a przez to umożliwia różnorodne interakcje pomiędzy wszystkimi uczestnikami.

  Natomiast w sensie funkcjonalnym traktowana jest, jako baza dla absolutnie wszystkich rodzajów strategii zarządzania przedsiębiorstwem, które mają służyć do podejmowania różnorodnych decyzji, rozwiązywania problemów oraz wprowadzania zmian i reform.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.