Wystąpienia publiczne- jak nie dać się nerwom

Chyba każdy w życiu musiał wystąpić przed całą salą. Przykładem jest odbieranie dyplomu, czy też świadectwa. Najczęściej obawiamy się, że możemy się potknąć, upaść, czy powiedzieć coś głupiego. Wszystko to sprawia, że gdy rzeczywiście musimy wygłosić przemówienie, czy też poprowadzić jakieś warsztaty, już na samom myśl ręce zaczynają nam się trząść, a od tego już tylko krok do porażki.

30 czerwca 2018
zdjęcie - Wystąpienia publiczne- jak nie dać się nerwom
 
Chyba każdy w życiu musiał wystąpić przed całą salą. Przykładem jest odbieranie dyplomu, czy też świadectwa. Najczęściej obawiamy się, że możemy się potknąć, upaść, czy powiedzieć coś głupiego. Wszystko to sprawia, że gdy rzeczywiście musimy wygłosić przemówienie, czy też poprowadzić jakieś warsztaty, już na samom myśl ręce zaczynają nam się trząść, a od tego już tylko krok do porażki.

Przekuj stres na motywację

Stres może motywować, ale też blokować. Warto więc nad nim zapanować. Oczywiście można się denerwować wystąpieniem publicznym jednak trzeba ustalić już na samym początku i ciągle to sobie powtarzać, że to tylko wystąpienie i nic się nie zmieni.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Na szkoleniu z wystąpień publicznych dowiesz się jak przygotować profesjonalną prezentację biznesową, jak pracować nad charyzmą oraz jak zdobyć i utrzymać uwagę odbiorców.

Zobacz też:

 

Warto nie być dla siebie zbyt krytycznym. Oczywiście nie zaszkodzi sesja aromaterapii, czy też filiżanka mięty, która ukoi nerwy. Aby stres motywował trzeba kontrolować swoje ciało i nad nim panować, zatem trzęsące ręce, czy nadmierna potliwość nie wchodzą w grę, gdyż są objawem słabości.

Kontakt wzrokowy to podstawa

Oczywiście podczas przemówienia koniecznie należy nawiązywać kontakt wzrokowy z słuchaczami. W innym wypadku poczują się oni zlekceważeni. Warto więc choć na chwilę skupić wzrok na jak największej grupie osób. Dzięki temu poczują się oni docenieni, a także ważni. Warto zadbać również o odpowiednią mimikę, czyli na zaszkodzi się uśmiechnąć, a swoją postawą sygnalizować otwartość i ekstrawertyczność.

Samokrytyka jest ważna

Oczywiście nie można już na samym początku odnosić sukcesów, jako mówca. Ważna jest praktyka oraz ćwiczenia. Trzeba ciągle się rozwijać i ulepszać swoje możliwości. Warto więc ciągle doszkalać się się z emisji głosu, czy też ćwiczyć odpowiednią postawę ciała. Nie ma nic lepszego, jak sprawdzenie się. Warto więc poprosić znaną nam osobę, aby nagrała nasze wystąpienie, co pozwoli nam ulepszyć je i popracować nad rażącymi błędami.

Szkolenie wystąpienia publiczne jest skierowane dla wszystkich osób, które chcą się rozwijać i ćwiczyć swoje umiejętności, co pozwoli na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.