Zarządzanie talentami

Nowoczesne modele zarządzania firmami oparte są na założeniu, że rozwój całego przedsiębiorstwa można osiągnąć poprzez inwestowanie w rozwój poszczególnych jej pracowników. Każda osoba zatrudniona na jakimkolwiek stanowisku jest niezmiernie istotnym trybem w funkcjonowaniu całej maszyny.

Gamma - Zarządzanie talentami

     

    Nowoczesne modele zarządzania firmami oparte są na założeniu, że rozwój całego przedsiębiorstwa można osiągnąć poprzez inwestowanie w rozwój poszczególnych jej pracowników. Każda osoba zatrudniona na jakimkolwiek stanowisku jest niezmiernie istotnym trybem w funkcjonowaniu całej maszyny. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie zatrudniać osób przypadkowych. Pod każde stanowisko powinien być stworzony profil pracownika idealnego, a jego poszukiwania powinny być prowadzone do skutku. Jest to już zadanie przeznaczone dla kadry menedżerskiej.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

    Zarządzanie talentami w firmie

    Znalezienie idealnego pracownika to jedno, a jego utrzymanie i umożliwienie mu indywidualnego rozwoju w ramach sprawowanych obowiązków, to już zupełnie inna historia. Zarządzanie talentami w firmie polega na takim skonstruowaniu systemu motywacyjnego i programu szkoleń aby w maksymalny sposób móc wykorzystać umiejętności i talenty drzemiące w każdym pracowniku. Aby móc precyzyjnie określić drzemiące w zespole pracowniczym umiejętności trzeba cechować się nie lada wrażliwością i posiadać spore doświadczenie w tym temacie. Jednak czas przeznaczony na edukację i doszkalanie kadry menedżerskiej z pewnością przyniesie profity w postaci większych obrotów w firmie. Ponadto, pracownik, który będzie miał zapewnioną jasną ścieżkę rozwoju i będzie mógł zaspokajać swoje ambicje, z pewnością nie będzie nawet myślał o zmianie miejsca zatrudnienia.

    Szkolenia dla menedżerów

    Zarządzanie zespołem pracowników, wyłapywanie i kształtowanie ich talentów to nie lada wyzwanie. Sprostać mu mogą tylko najlepsi menedżerowie. Warto posyłać kadrę kierowniczą na specjalistyczne szkolenia, na których można nabyć niezbędne w tej dziedzinie umiejętności. W swoim programie zawierają one opracowywanie strategii rozwoju talentów a także plany motywacyjne dla poszczególnych pracowników. Uczestnictwo w szkoleniach tego typu zwiększy kompetencje menedżerów i uwrażliwi ich na kwestie związane z wyłapywaniem ponadprzeciętnych talentów z zespołu pracowników.

     
    Zarządzanie talentami stało się bardzo popularnym sposobem zarządzania pracownikami w organizacji. Jest to metoda zarządzania, które przede wszystkim opiera się na docenianiu ludzi i ich możliwości. Każdy człowiek jest zupełnie inny. Posiadamy różną wiedzę, umiejętności, doświadczenia życiowe, a także zupełnie inne możliwością i talenty.
     
    I właśnie te umiejętności, doświadczenie i talenty stanowią podstawę w zarządzaniu talentami, a więc w świadomym i celowym, powtarzającym się kierowaniu przedsiębiorstwem ze szczególnym nastawieniem na pracowników. Rozsądny kierownik doskonale wie, że odpowiednio wyselekcjonowany zespół pracowników może zaowocować nie tylko poprawnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, ale także pozytywnie wpłynąć na pozycję rynkową, czy też rozwój organizacji.
     
    Każdy kierownik w organizacji, która stawia przede wszystkim na wiedzę i doświadczenie pracowników powinien rozsądnie przeprowadzić rekrutację, aby zatrudnić potencjalnie najbardziej odpowiednie osoby, które mogą wiele wnieść do zespołu. Następnie, kierownik powinien kilkukrotnie pozwolić pracownikowi wykazać się w różnych zadaniach i sprawdzić, co potrafi pracownik, w jaki sposób radzi sobie w różnych sytuacjach, a także jakie możliwości, talenty w nim drzemią. Na tej podstawie można określić, którzy pracownicy mają największe szanse aby przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa. To właśnie w tę grupę osób warto zainwestować.
     
    Motywować do pracy, kształcić i szkolić, umożliwiać podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności, a także sprawdzać się w nowych zadaniach. Najlepiej rokujący pracownicy, którzy chętnie się rozwijają, dają sobie doskonale radę nawet z bardzo trudnymi zadaniami, a także ich zadania są realizowane skutecznie i efektywnie powinni być awansowani, kiedy tylko nadejdzie ku temu okazja.

    W ten sposób można bowiem stworzyć silne, doświadczone i kompetentne przedsiębiorstwo, w którym pracownicy na wyższych i niższych szczeblach pracują z pełnym zaangażowaniem, rozwijają się, poszerzają swoje umiejętności i stanowią ogromną konkurencję dla pozostałych przedsiębiorstw w tej samej branży.

     
    W zarządzaniu przedsiębiorstwem wykorzystuje się wiele przydatnych technik, metod i narzędzi. W zakresie zarządzania zasobami ludzkimi jedną z bardzo popularnych metod jest zarządzanie talentami. Metoda ta zakłada, że każdy pracownik posiada jakiś talent, swoje wyjątkowe mocne strony, jest w czymś wybitnie dobrym.

    Kierownik czy lider grupy powinien więc rozpoznać, co wyróżnia danego pracownika na tle innych, pod jakim względem pracownik jest wyjątkowy i wykorzystać te szczególne uzdolnienia. Dzięki temu, że kierownik jest świadomy szczególnych zalet pracownika, może skutecznie wykorzystać te uzdolnienia w przypadku konkretnych okazji czy zadań.

     
    W zarządzaniu talentami ważna jest przede wszystkim świadomość zdolności pracowników. Każdy zatrudniony posiada własne, szczególne cechy osobowości, zainteresowania czy doświadczenia życiowe, które z ogromnym powodzeniem może wykorzystać w swojej pracy. Niektóre zdolności mogą znacząco wpłynąć na efektywność wykonywania zadań.

    Wystarczy tylko, aby kierownik właściwie rozpoznał zdolności pracownika, dowiedział się co jest w pracowniku szczególnego, aby świadomie i rozsądnie przydzielać pracownikom zadania i oczekiwać ich efektywnego wykonania. Jednakże, w jaki sposób kierownik czy manager grupy może rozpoznać zdolności pracownika?
     
    Przede wszystkim, może wykorzystać bezpośrednią rozmowę z pracownikiem. Bardzo często podczas niezobowiązujących spotkań czy swobodnej rozmowy pracownicy chętniej otwierają się i opowiadają różnego rodzaju historie wprost ze swojego życia. Podczas takich rozmów może okazać się, że ktoś np. potrafi doskonale przekonywać innych do swojego zdania, świetnie zarządza czasem, czy też posiada szczególne uzdolnienia artystyczne.
     
    W przypadku różnych zadań te właśnie zdolności mogą okazać się niezwykle przydatne, aby zrealizować jakieś wyjątkowe zadanie. Zarządzanie talentami, jeśli poprowadzi się je w rozsądny i świadomy sposób, może znacznie ułatwić osiąganie celów w przedsiębiorstwie i skutecznie wpłynąć na funkcjonowanie firmy.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma

    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A

    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie

    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video

    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek

    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły

    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    firma szkoleniowa 2025 roku