Zarządzanie zmianą

Zmiana jest bardzo ważnym elementem rozwoju. Dawniej firmy dążyły raczej do stabilizacji, dzisiaj zaś liczy się to, jak bardzo jesteśmy elastyczni – to właśnie zmiany decydują o osiągnięciu przez firmę sukcesu.

zdjęcie - (the_title())

     

    Zmiana jest bardzo ważnym elementem rozwoju. Dawniej firmy dążyły raczej do stabilizacji, dzisiaj zaś liczy się to, jak bardzo jesteśmy elastyczni - to właśnie zmiany decydują o osiągnięciu przez firmę sukcesu. Niestety jednak wprowadzenie zmian nie jest wcale takie łatwe. Wystarczy pomyśleć tutaj chociażby o tym, jak trudno jest nam w naszym osobistym życiu coś zmienić np. zacząć się zdrowo odżywiać, czy zmienić pewne przyzwyczajenia, a zrozumiemy czemu jest to takie trudne w firmie.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szkolenie zarządzanie zmianą - Każdej zmianie towarzyszy  naturalna reakcja, którą jest niepewność i niechęć. Na szkoleniu z zarządzania zmianą, uczestnicy zdobędą wiedzę na temat tego, jak przejść łagodnie przez proces zmiany, jak przygotować pracowników do zmiany oraz jak skutecznie walczyć z oporem przed zmianą. Polecamy również: zarządzanie stresem w organizacji, szkolenia dla menedżerów.

    Jak zatem zacząć wprowadzać zmianę? Jak powinno wyglądać prawidłowe zarządzanie zmianą? Na czym musi się ono opierać? Otóż niezależnie od tego, czy zmiana obejmuje cały system firmy, czy jest mniejsza, czy wynika z przyczyn wewnętrznych albo zewnętrznych, warto trzymać się kilku zasad.

    1. Zmiana musi objąć zarząd/ kierownika

    Często zarządzanie zmianą obejmuje wszystkich, tylko nie osoby zarządzające. W efekcie pracownicy muszą wykonać jakieś zadania, do których nie bardzo są przekonani, ponieważ zmiana nie dotknęła osób na kierowniczych stanowiskach. Jeśli rzeczywiście chcemy coś zmienić, to musi to objąć wszystkich.

    2. Słuchaj osób na niższych stanowiskach

    Wprowadzając jakąś zmianę nie możemy także zapominać o osobach na niższych stanowiskach - sprzątaczkach, personelu technicznym. Ich zmiana także powinna objąć, ich także trzeba uwzględnić. Ponadto warto pamiętać, że takie osoby stanowią cenne źródło informacji.

    3. Weź pod uwagę emocje

    Należy pamiętać, że w przypadku zmian, zwłaszcza dużych, strach przed czymś nowym, wiele obowiązków itd. często dominuje nad racjonalnym myśleniem. Dlatego trzeba pracownikom jasno przedstawić korzyści, jakie wynikają z wprowadzenia zmiany.

    4. Motywuj

    Oczywiście samo przekonanie jednorazowe pracowników za dużo nie da. Trzeba ich jeszcze zmotywować - wiele osób, szczególnie takich, które nie są mocno związane z firmą, nie będzie chciało lepiej pracować albo czegoś zmieniać tylko i wyłącznie po to, aby firma osiągnęła sukces. Trzeba pamiętać o tym, że zmianę, która przyniesie nam sukces, wprowadzają w życie ludzie i oni też muszą mieć z tego jakieś korzyści.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.