Zarządzanie zmianą – co to jest?

Zawsze kiedy przychodzi czas zmian, przychodzi również niepewność, zwłaszcza pracowników. Każdy z nich boi się o swoją posadę, czuje zagrożenie, a przecież żyć z czegoś trzeba, nowej pracy wbrew pozorom tak szybko się też nie znajdzie. Takie poczucie niepewności podsycane jest przez krążące po firmie plotki – ktoś coś usłyszał, ktoś coś przeczytał, komuś ktoś powiedział w zaufaniu, na podstawie tego każdy dołoży coś jeszcze od siebie, a stworzone w ten sposób scenariusze odbiegają zupełnie od stanu faktycznego

   
  Zawsze kiedy przychodzi czas zmian, przychodzi również niepewność, zwłaszcza pracowników. Każdy z nich boi się o swoją posadę, czuje zagrożenie, a przecież żyć z czegoś trzeba, nowej pracy wbrew pozorom tak szybko się też nie znajdzie.

  Takie poczucie niepewności podsycane jest przez krążące po firmie plotki – ktoś coś usłyszał, ktoś coś przeczytał, komuś ktoś powiedział w zaufaniu, na podstawie tego każdy dołoży coś jeszcze od siebie, a stworzone w ten sposób scenariusze odbiegają zupełnie od stanu faktycznego. Nie zapominajmy, że niepewność nie tylko obniża morale załogi, ale także wpływa na ich wydajność pracy, oraz relacje międzyludzkie. Zaczynają się dziwne podchody, podkładanie przysłowiowych świń itp.

  Nie od dziś przecież wiadomo, że jakiekolwiek wprowadzanie zmian pracownikom nieodmiennie kojarzy się ze zwolnieniami. Czy istnieje sposób, by temu zapobiec? Okazuje się, że osoby zajmujące się zarządzaniem, efektywnością, badaniem tych zjawisk, socjologowie, psychologowie i kto wie kto tam jeszcze dawno wymyślili kolejną chwytliwą nazwę na coś, co dobry menadżer intuicyjnie zacząłby wdrażać.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia po angielskuGamma – firma szkoleniowa roku.

  Proces ten nosi nazwę zarządzanie zmianą – co to jest? To nic innego jak proces, w trakcie którego wdraża się zmianę, stosując jednak pewne zabiegi, by to wszystko usprawnić, pomóc cały ten proces przeprowadzić bez większych zgrzytów, eliminując zawczasu potencjalny opór pracowników.
   
  I tak przed samym rozpoczęciem wprowadzania zmian warto, by dokładnie poznać zarówno samą organizację jak i zespół osób w niej pracujący. Dopiero po tym etapie można zaplanować odpowiednie kroki, procesy i etapy wprowadzania zmian.

  Na każdym zaś etapie konieczny jest przepływ informacji (oczywiście odpowiednio obrobionej i przygotowanej) do pracowników, czasami również warto ich zaangażować w sam proces zmiany, tak by czuli się jej częścią, przez co byli mniej wobec niej oporni. Pewnym jest też to, że jeżeli w wyniku wprowadzanych zmian szykuje się redukcja etatów, nie należy tego przed pracownikami ukrywać, trzeba to tylko im dobrze sprzedać.

  Zarządzanie zmianą można więc zwięźle zdefiniować jako takie postępowanie podczas restrukturyzacji by zapewnić sobie przychylność i pomoc załogi (a przynajmniej zminimalizować opór).

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.