Fluktuacja czy team building?

Fluktuacja, czyli wymiana pracowników w zespole danej firmy, statystycznie jest obecnie zjawiskiem częstszym niż kilkadziesiąt lat temu. Mnogość możliwości zawodowych oraz rozwój sposobów przyciągania pracownika spowodowały, że zmiana miejsca zatrudnienia jest obecnie prostsza, trwa krócej, a także jest mniej ważnym momentem w życiu dorosłego człowieka niż jeszcze niedawno.

18 grudnia 2018
zdjęcie - Fluktuacja czy team building?

Fluktuacja czy team building?

Fluktuacja, czyli wymiana pracowników w zespole danej firmy, statystycznie jest obecnie zjawiskiem częstszym niż kilkadziesiąt lat temu. Mnogość możliwości zawodowych oraz rozwój sposobów przyciągania pracownika spowodowały, że zmiana miejsca zatrudnienia jest obecnie prostsza, trwa krócej, a także jest mniej ważnym momentem w życiu dorosłego człowieka niż jeszcze niedawno.

Coraz rzadziej spotykaną postawą jest również lojalność wobec firmy czy zespołu - jej podstawy są z reguły bardziej chwiejne, a przejawy mniej widoczne niż kiedyś.

Jednocześnie, nowoczesny menedżer wie, że zbyt wielka fluktuacja wiąże się ze sporym ryzykiem dla firmy, więc w sytuacjach problematycznych korzysta z metod teambuildingu.

Teambuilding to ważny element funkcjonowania współczesnego biznesu. Pod tym pojęciem kryje się ogół czynności mających na celu integrację zespołu, pogłębianie wzajemnych relacji pomiędzy jego poszczególnymi członkami, naukę współpracy i poprawę efektywności pracy zespołowej. Jest to więc pojęcie węższe niż integracja, gdyż ogranicza się do sytuacji tworzenia zespołu ze sztucznie (oraz w dużej mierze przypadkowo) dobranej grupy ludzi.

Do najpopularniejszych metod teambuildingowych należą wyjazdy firmowe, wspólne szkolenia, edutainment oraz różne formy wspólnego, pozasłużbowego spędzania czasu.

Jest oczywistym, że profesjonalny teambuilding przynosi firmie wymierne korzyści, a jego zaniedbanie negatywnie odbija się na efektywności i jakości świadczonych usług.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :


Wśród bezpośrednich korzyści płynących z teambuildingu znajduje się zasygnalizowane wcześniej ograniczenie fluktuacji.

Nie jest tajemnicą, że we współczesnym biznesie koszta wymiany pracownika zespołu na inną osobę są znaczące i nie ograniczają się jedynie do wartości finansowych (odprawa dla odchodzącej osoby, rekrutacja oraz wyszkolenie nowego pracownika).

Nowy pracownik to człowiek nieznający organizacji, specyfiki danego stanowiska, a także kolegów i koleżanek z zespołu. Powoduje to ryzyko popełniania przez niego w początkowym okresie błędów, powstawania przestojów w pracy czy problemów z komunikacją.

Oczywiście, istnieje również ryzyko, że nowemu pracownikowi nie spodoba się stanowisko i szybko z niego zrezygnuje, marnując jednocześnie czas i pieniądze zainwestowane w jego adaptację. Z tego względu menedżerowie zdają sobie sprawę, iż zwykle znacznie taniej i mniej ryzykownie jest postarać się zatrzymać niezbyt zadowolonego pracownika, niż z góry założyć rekrutację nowego.

Jak widać, dobra atmosfera oraz profesjonalna budowa zespołu skutkuje nie tylko lepszym samopoczuciem pracowników i menedżerów, ale przynosi również wymierne korzyści finansowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych problemów. Warto więc zainwestować w integrację, zanim będzie za późno.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 czerwca 2019
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
24 czerwca 2019
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
24 czerwca 2019
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
24 czerwca 2019
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.
24 czerwca 2019
Wiele mówi się ostatnio o różnych formach, które mogą przybierać szkolenia integracyjne dla firm. Kreatywność pod tym względem bywa naprawdę olbrzymia. Każdemu z tego typu pomysłów powinna jednak zawsze przyświecać idea team buildingu. Czym on tak naprawdę jest i do czego może się przydać podczas wyjazdów firmowych?
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.