Rola lidera w budowaniu zespołu

W procesie budowania zespołu, określanego często mianem team bulding'u, kluczową rolę odgrywa przywódca, szef, lider, który nie tylko czuje się częścią zespołu, ale i działa na jego korzyść.

Gamma - Rola lidera w budowaniu zespołu

Rola lidera w budowaniu zespołu

W procesie budowania zespołu, określanego często mianem teambulding'u, kluczową rolę odgrywa przywódca, szef, lider, który nie tylko czuje się częścią zespołu, ale i działa na jego korzyść.

Błędem bardzo często popełnianym przez młodych menadżerów, którzy dopiero awansowali na stanowisko zarządcze, jest niejednokrotnie trudność w odnalezieniu się w nowej, trudnej roli.

Tymczasem wystarczy wyjść z dotychczasowej roli osoby konkurującej z innymi pracownikami w firmie i zacząć wspólnie z zespołem wyznaczyć cel i dążyć do jego osiągnięcia, nie zważając przy tym na przeszkody, które z całą pewnością będą się pojawiać.

Dobry menadżer potrafi ocenić zasoby ludzkie, jakimi dysponuje i potencjał, tkwiący w pracownikach. Dzięki temu, rozplanowanie funkcji przydzielonych do poszczególnych stanowisk, pozwala na sprawne komunikowanie wizji i planu działania. Tylko w ten sposób można osiągnąć wspólnie ponadprzeciętne wyniki.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :

Budowanie zespołu ma na celu równe zaangażowanie wszystkich jego członków, tak, by to nie tylko szef, czy też bardziej pracowici członkowie zespołu, realizowali zamierzone cele.

Rolą lidera jest w tym wypadku motywowanie grupy, poprzez wytyczenie ścieżki działania i docenienie starań, polegających na przyjmowaniu dodatkowych zadań rozwojowych oraz nowych obowiązków.

Mimo iż poszczególne osoby w zespole mogą początkowo działań nieudolnie i popełniać błędy, to mimo wszystko lider powinien unikać perfekcjonistycznych zachowań i dać grupie przestrzeń do nauki, także jeśli będą jej towarzyszyć bardziej lub mniej liczne potknięcia.

W efekcie zdobywania kolejnych doświadczeń i umiejętności, błędy w końcu przestaną się pojawiać, a zespół stanie się grupą zaangażowanych w pracę, samodzielnych ekspertów.

Osiągnięcie przez zespół celu, oznacza, że jest on w pełni zintegrowany i trwały. Na tym etapie ważne jest by świętować sukcesy.

Z tego względu, tak wiele menadżerów z wieloletnim stażem organizuje wyjazdy pracownicze lub towarzyskie spotkania firmowe, które umacniają zespół.

Budowanie zespołu nie jest sprawą łatwą, szczególnie jeśli menadżer stał się liderem w stosunkowo niedawnym czasie, Świadomość jednak, jakie zachowania wzmacniają grupę, a jakie jej szkodzą, przyczyniają się do wzmocnienia zespołu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.