Każdy jest podatny na stres z innych powodów, oraz przyczyny, powodujące go dla każdego z nas są inne. Dla jednych będą to krzyki dzieci, dla innych nauka i oceny, jednak pierwsze miejsce od wielu lat zajmuje zazwyczaj stres spowodowany sytuacją w pracy lub problemami finansowymi.
Stres pojawia się w momencie, gdy mózg określi jakąś sytuację jako potencjalnie niebezpieczną. Kiedy więc martwimy się popełnionym błędem, znajdziemy się na nowym stanowisku, mamy przed sobą całe lata w pracy, w której ledwo sobie radzimy - nasze mózgi wykrywają zagrożenie.
W takich sytuacjach do organizmu uwalnianie są substancje chemiczne, które mają na celu spowodowanie chwilowego wzrostu wydajności fizycznej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
Nieuwolnione po chwili jednak, rodzi się presja, którą nazywamy stresem, a przy długotrwałym narażeniu na tę presję jesteśmy narażeni na wiele konsekwencji.
Tylko kilka z potencjalnych skutków stresu to zaburzenia żywieniowe, brak skupienia, problemy sercowe, problemy z ciśnieniem, alkoholizm, brak umiejętności panowania nad gniewem, nadpotliwość, podatność na zaburzenia psychiczne, jak na przykład depresja czy zaburzenia lękowe.