Co to jest autorytet?

Co to jest autorytet?
Autorytetem może być osoba lub instytucja, posiadająca moc wydawania poleceń i kierowania działaniami innych. 

Gamma - Co to jest autorytet?

  Co to jest autorytet?
  Autorytetem może być osoba lub instytucja, posiadająca moc wydawania poleceń i kierowania działaniami innych.

  Zazwyczaj moc ta wynika z wyjątkowych zdolności, starszego wieku lub wyższego statusu społecznego osoby posiadającej autorytet, lub jest ona nadana prawnie. Autorytet często wynika i zostaje podtrzymany emocjonalnym stosunkiem do niego ze strony innych.

  Przykładami autorytetu może być starszy brat, babcia, menadżer, przełożony, czy prezydent albo profesor. Do momentu utraty szacunku ze strony podopiecznych w rękach tych autorytetów jest władza o różnym stopniu i w różnym zakresie. Dopiero poczucie szacunku wobec autorytetu nadaje mu pełne zdolności przywódcze.

   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

   

  W praktyce oznacza to, że jeżeli podmioty uznają autorytet za niesprawiedliwy, niekompetentny lub nieadekwatny, mają one tendencję do buntu i niesubordynacji.

  W taki przypadku dochodzi albo do użycia siły ze strony autorytetu w celu wymuszenia posłuszeństwa, w tym przypadku kontynuuje władzę na podstawie strachu, lub dochodzi do obalenia autorytetu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
  Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
  Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
  Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
  Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.