Czy pracownik może się zrzec prawa do urlopu?

Ponieważ prawo do urlopu jest prawem personalnym i niezbywalnym, nie jest możliwe pod żadnym warunkiem zrzeczenie się go. 

Gamma - Czy pracownik może się zrzec prawa do urlopu?

  Ponieważ prawo do urlopu jest prawem personalnym i niezbywalnym, nie jest możliwe pod żadnym warunkiem zrzeczenie się go. Nawet w przypadku podpisania przez pracownika dokumentu oświadczającego dobrowolne zrzeczenie się prawa do urlopu, ów dokument nie będzie miał żadnej mocy prawnej.

  Ponieważ zwykle mówi się o prawie pracownika do urlopu, nie dostrzega się drugiej strony medalu, mianowicie, udzielenie urlopu jest obowiązkiem pracodawcy. Niewysłanie pracownika na urlop, bądź niedopilnowanie podpisania oświadczenia o chęci przesunięcia urlopu na kolejny kwartał będzie wykroczeniem.

   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

   

  Zdarza się jednak, że pracownikowi zostaje oferowany ekwiwalent pieniężny w zamian za niewykorzystanie urlopu. Jest to równie niezgodne z prawem i sprzeczne z obowiązkiem udzielenia urlopu przez pracodawcę.

  Jedyny przypadek, w którym ekwiwalent może zastąpić niewykorzystane dni urlopowe to kiedy w związku z zakończeniem umowy nie istnieje możliwość udzielenia wypoczynku pracownikowi.

  Tego prawa pracownik również nie może się zrzec, a więc każdy dokument oświadczający dobrowolną rezygnację pracownika z otrzymania wynagrodzenia za niewykorzystany urlop nie będzie miał mocy prawnej.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
  Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
  Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
  Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
  Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.