Czy pracownik może się zrzec prawa do urlopu?
Ponieważ prawo do urlopu jest prawem personalnym i niezbywalnym, nie jest możliwe pod żadnym warunkiem zrzeczenie się go.

Ponieważ prawo do urlopu jest prawem personalnym i niezbywalnym, nie jest możliwe pod żadnym warunkiem zrzeczenie się go. Nawet w przypadku podpisania przez pracownika dokumentu oświadczającego dobrowolne zrzeczenie się prawa do urlopu, ów dokument nie będzie miał żadnej mocy prawnej.
Ponieważ zwykle mówi się o prawie pracownika do urlopu, nie dostrzega się drugiej strony medalu, mianowicie, udzielenie urlopu jest obowiązkiem pracodawcy. Niewysłanie pracownika na urlop, bądź niedopilnowanie podpisania oświadczenia o chęci przesunięcia urlopu na kolejny kwartał będzie wykroczeniem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.
Zdarza się jednak, że pracownikowi zostaje oferowany ekwiwalent pieniężny w zamian za niewykorzystanie urlopu. Jest to równie niezgodne z prawem i sprzeczne z obowiązkiem udzielenia urlopu przez pracodawcę.
Jedyny przypadek, w którym ekwiwalent może zastąpić niewykorzystane dni urlopowe to kiedy w związku z zakończeniem umowy nie istnieje możliwość udzielenia wypoczynku pracownikowi.
Tego prawa pracownik również nie może się zrzec, a więc każdy dokument oświadczający dobrowolną rezygnację pracownika z otrzymania wynagrodzenia za niewykorzystany urlop nie będzie miał mocy prawnej.
Prawo pracy
Szkolenie z zakresu prawa pracy jest usystematyzowaniem wiedzy i służy poznaniu poprzez praktyczne przykłady podstawowych kwestii jak również zagadnień budzących wiele rozbieżności interpretacyjnych. Prawo pracy…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej