Każdy doświadcza stresu na co dzień, czy to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy na myśl o zapłaceniu rachunków, czy z myślą o goniących deadline’ach i zobowiązaniach w pracy.
Żyjemy w czasach, kiedy stres wydaje się być nieunikniony i został niemal zaakceptowany jako integralna część dorosłego życia, tak znormalizowany, że przestaliśmy zastanawiać się nad jego skutkami.
Przez podniesiony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, następuje przyspieszenie akcji serca, co dość często prowadzi do zawału. Jest to jednak tylko jedna z bardziej znanych możliwych konsekwencji długotrwałego stresu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
Ponieważ w takich sytuacjach ciało pozostaje pod wpływem adrenaliny i kortyzolu, doświadczymy również przewlekłego zmęczenia, trudności w skupianiu uwagi, bezsenności i wzmożonego apetytu, który na dłuższą metę, w połączeniu ze spadkiem aktywności spowodowanym zmęczeniem, prowadzi do nadwagi i otyłości.
O czym słyszy się mniej, to wpływ stresu na psychikę ludzką. Od wypalenia w pracy, przez stany lękowe po depresję, skala uszkodzeń psychiki jest kwestią czasu, gdy zlekceważymy wagę relaksu i oderwania się od czynnika stresowego.