Motywowanie do pracy

Pracowników można motywować, aby dawali z siebie więcej, wkładali więcej serca w wykonywanie obowiązków, podnosili swoje kwalifikacje, 

Gamma - Motywowanie do pracy

    Pracowników można motywować, aby dawali z siebie więcej, wkładali więcej serca w wykonywanie obowiązków, podnosili swoje kwalifikacje, lub pracowali z większym zapałem. Niestety, kiedy następuje konieczność motywowania pracowników do pracy samej w sobie, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze źle dobranym zespołem.

    Zmotywować pracowników, aby dawali z siebie sto procent można natomiast na wiele sposobów. Istnieje mnóstwo technik, dzięki którym jest możliwe doprowadzenie do sytuacji, w której pracownicy będą z przyjemnością wykonywali swoją pracę, a przychodzenie do biura przestanie być przykrym obowiązkiem. Jedną z niezbędnych praktyk jest komunikacja między pracodawcą a pracownikami.

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

    Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

     

    Konsultowanie ważnych dla personelu spraw z głównymi zainteresowanymi podniesie stopień ich zaufania do pracodawcy, poczują się oni wysłuchani i ważni dla firmy.

    Wprowadzenie pozytywnej energii do miejsca pracy także podniesie poziom motywacji wśród zatrudnionych. Skupienie się na sukcesach, nagrodach, pochwałach i pozytywne nastawienie względem pracy ze strony prezesa, szefa czy menadżera sprawią, że praca stanie się dla podopiecznych przyjemniejsza, a co za tym idzie - wykonywać obowiązki będą oni z większym zapałem.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza