Zasady kreatywnego myślenia

Zasady kreatywnego myślenia
Wstęp
Każda półkula stanowi oddzielny system i w dużym stopniu może funkcjonować niezależnie od drugiej. Każda z nich ma własne “życie psychiczne”, własną wrażliwość, świadomość i samoświadomość, w każdej z nich przebiegają właściwe dla niej procesy emocjonalne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Czy chciałbyś żeby twoi pracownicy byli kreatywni, mieli zadaniowe podejście do problemów, oraz byli rozwiązaniem dla wyzwań przed którymi stoi twoja firma? Zobacz: szkolenie kreatywność, szkolenie zarządzanie czasem, szkolenia z rozwoju osobistego.
Każdy z tych “umysłów” specjalizuje się w odmiennych jakościowo funkcjach:
Lewa i prawa półkula tworzą jeden umysł i obie uczestniczą we wszelkich funkcjach psychicznych.
LEWA PÓŁKULA | PRAWA PÓŁKULA |
Lewa półkula – opracowuje materiał werbalny Lewa półkula rozpoznaje wyobrażenia prawej półkuli i zamienia je na słowa. Rozpoznaje, organizuje i asymiluje nowe informacje w ramach już istniejących Nie jest w stanie tworzyć nowych idei. | Prawa półkula – opracowuje materiał trudny do werbalizacji Prawa półkula nie jest w stanie werbalizować tego, co wie. Informacje zawarte w prawej półkuli mają postać wyobrażeń i symboli. Z prawej półkuli pochodzą nowe pomysły i twórcze interpretacje |
MYŚLENIE
Myślenie to tworzenie pojęć które organizują nasz świat, rozwiązywanie problemów oraz skuteczne podejmowanie decyzji i formułowanie sądów.
Rozwiązywanie problemów
W rozwiązywaniu problemów przydatne są dwie przeciwstawne grupy reguł myślenia (Zimbardo).
Algorytmy określają zbiory operacji, które należy kolejno wykonać chcąc zrealizować dany cel.
Wykonanie algorytmu wymaga zwykle bardzo wiele czasu, choć oczywiście zależy to od stopnia skomplikowania problemu.
Heurystyki mają charakter intuicyjny, lecz ułatwiają radzenie sobie w sytuacji problemowej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się naprawdę interaktywne. Zobacz co oferujemy: Zapoznaj się z listą szkolenia sprzedażowe3 cechy reguł algorytmicznych i heurystycznych:
- Algorytmy są niezawodne, tzn. gwarantują rozwiązanie wszystkich zadań danej klasy, natomiast heurystyki są zawodne.
- Algorytmy są określone, tj. pokazują, jaki skończony łańcuch operacji trzeba wykonać w konkretnym zadaniu. Natomiast heurystyki są mniej określone, czyli pozostawiają użytkownikowi większa dowolność.
- Algorytmy są masowe, czyli pozwalają rozwiązać całą klasę zadań, natomiast heurystyki dzielą się na ogólne (niespecyficzne) i szczegółowe (specyficzne). Heurystyki ogólne (np. “Wykorzystuj dotychczasową wiedzę” pozwalają rozwiązać wiele problemów, podczas gdy heurystyki szczegółowe (np. reguły gry w szachy) odnoszą się tylko do pewnej grupy zadań.
MYŚLENIE TWÓRCZE – jako rodzaje myślenia produktywnego
Efektem myślenia twórczego jest powstanie obiektywnie nowych idei lub nowych rozwiązań problemu. Przykładem może być napisanie poematu lub wyprodukowanie nowego leku. Myślenie twórcze wpływa na rozwój nauki i sztuki.
Myślenie nietwórcze polega na odkrywaniu powszechnie znanych treści. Przykładem może być zrozumienie przez ucznia przebiegu procesu fotosyntezy.
Zapraszamy serdecznie.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building’u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Menedżer architektem zaangażowania. Recognition i motywowanie 3.0
Kluczem do skutecznego przywództwa jest wpływ, a nie władza. Podnoszenie zaangażowania pracowników to kluczowa funkcja menedżerska. Zaangażowany pracownik w pełni korzysta ze swoich talentów, jest…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej