Czas pracy kierowcy - norma którą należy bezwzględnie przestrzegać.
Kierowcy zawodowi są są specyficzną grupą zawodową. Ich praca różni się od innych zawodów. Muszą oni być bardzo odpowiedzialni, punktualni ale też zorganizowani. W pewnym stopniu muszą też być odporni psychicznie, czy to na stres w czasie jazdy czy długie rozłąki z rodziną.
Jeśli chodzi jednak o aspekty prawne tej pracy to są tutaj również pewne różnice w stosunku do innych zawodów.
Najbardziej różni się ich czas pracy. Tutaj określa go oddzielnaustawa o czasie pracy kierowców. Jak określany jest czas pracy kierowców ?
Czas pracy kierowców jest to czas od początku do końca pracy, który obejmuje wszystkie czynności z tym związane. Są to :
- prowadzenie pojazdu;
- załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
- nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
- czynności spedycyjne;
- obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
- inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
- niezbędne formalności administracyjne;
- utrzymanie pojazdu w czystości.
Według przepisów tygodniowy czas pracy kierowcy nie może przekraczać 48 godzin w okresie rozliczeniowym, zastrzeżone jest jednak że może być on przedłużony do 60 godzin.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Ustawa mówi jednak jasno że podany czas obowiązuje kierowcę również gdy pracuje w kilku firmach.
Kierowca ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku jeśli mówimy od dobowym odpoczynku. W tygodniu natomiast musi być to co najmniej 35 godzin.
Obowiązkiem pracodawcy jest natomiast prowadzenie ewidencji pracy kierowcy w postaci odpowiednich dokumentów. Do takich dokumentów zaliczamy zapisy na wykresówkach, wydruków z kart kierowcy, czy wydruków z tachografu.
Dokumenty te muszą być przechowywane przez 3 lata po zakończaniu okresu objętego tymi dokumentami. Przestrzenie tych norm jest bardzo ważne, rzec można że kluczowe.
Jest tak dlatego, że kierowca który pracuje dłużej niż mówią normy zaczyna stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Ponadto kary za łamanie przepisów są bardzo wysokie i wiążą się z konsekwencjami.