Czas pracy kierowcy – norma którą należy bezwzględnie przestrzegać.

Kierowcy zawodowi są są specyficzną grupą zawodową. Ich praca różni się od innych zawodów. Muszą oni być bardzo odpowiedzialni, punktualni ale też zorganizowani. W pewnym stopniu muszą też być odporni psychicznie, czy to na stres w czasie jazdy czy długie rozłąki z rodziną.

Gamma - Czas pracy kierowcy - norma którą należy bezwzględnie przestrzegać.


Czas pracy kierowcy - norma którą należy bezwzględnie przestrzegać.

Kierowcy zawodowi są są specyficzną grupą zawodową. Ich praca różni się od innych zawodów. Muszą oni być bardzo odpowiedzialni, punktualni ale też zorganizowani. W pewnym stopniu muszą też być odporni psychicznie, czy to na stres w czasie jazdy czy długie rozłąki z rodziną.

Jeśli chodzi jednak o aspekty prawne tej pracy to są tutaj również pewne różnice w stosunku do innych zawodów.

Najbardziej różni się ich czas pracy. Tutaj określa go oddzielnaustawa o czasie pracy kierowców. Jak określany jest czas pracy kierowców ?

Czas pracy kierowców jest to czas od początku do końca pracy, który obejmuje wszystkie czynności z tym związane. Są to :

  • prowadzenie pojazdu;
  • załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
  • nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
  • czynności spedycyjne;
  • obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
  • inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
  • niezbędne formalności administracyjne;
  • utrzymanie pojazdu w czystości.

Według przepisów tygodniowy czas pracy kierowcy nie może przekraczać 48 godzin w okresie rozliczeniowym, zastrzeżone jest jednak że może być on przedłużony do 60 godzin.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Ustawa mówi jednak jasno że podany czas obowiązuje kierowcę również gdy pracuje w kilku firmach.

Kierowca ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku jeśli mówimy od dobowym odpoczynku. W tygodniu natomiast musi być to co najmniej 35 godzin.

Obowiązkiem pracodawcy jest natomiast prowadzenie ewidencji pracy kierowcy w postaci odpowiednich dokumentów. Do takich dokumentów zaliczamy zapisy na wykresówkach, wydruków z kart kierowcy, czy wydruków z tachografu.

Dokumenty te muszą być przechowywane przez 3 lata po zakończaniu okresu objętego tymi dokumentami. Przestrzenie tych norm jest bardzo ważne, rzec można że kluczowe.

Jest tak dlatego, że kierowca który pracuje dłużej niż mówią normy zaczyna stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Ponadto kary za łamanie przepisów są bardzo wysokie i wiążą się z konsekwencjami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.