Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2017 roku

Osoby niepełnosprawne podejmujące zatrudnienie posiadają uregulowane swoje prawa i obowiązki pracownicze w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, jednak i w Kodeksie Pracy znaleźć można regulacje odnoszące się to takich właśnie osób.

zdjęcie - (the_title())

    Kodeks wykazuje między innymi grupę osób dla których normy w nim wskazane ze względu na stopień niepełnosprawności są nieco inne ( niższe) niż dla pozostałych. Obowiązkiem pracodawcy jest bezwzględne przestrzeganie czasu pracy. Dla osoby niepełnosprawnej, bez względu na stopień niepełnosprawności dzień roboczy nie może być dłuższy niż 8 godzin ( co daje sumę 40 godzin tygodniowo).

    W przypadku orzeczonego znacznego lub też umiarkowanego stopnia niepełnosprawności czas pracy skrócony powinien zostać do 7 godzin na dobę ( co daje sumę 35 godzin tygodniowo). Według ustawy takie osoby legalnie nie mogą być zatrudniane do pracy w godzinach nocnych a także nie podlegają pracy w godzinach nadliczbowych.

    Jednak i od tej zasady są pewne odstępstwa. Po pierwsze zasada ta nie obowiązuje w przypadku pracownika zatrudnionego do pilnowania, a po drugie w przypadku złożenia przez taką osobę odpowiedniego wniosku po wnikliwych badaniach lekarskich może zostać ona dopuszczona do takiej pracy niejako na własną odpowiedzialność. Rok 2017 nie przynosi jednak dokładnego wzoru obliczania czasu pracy dla osób niepełnosprawnych, dlatego przyjęto ogólną zasadę rozliczania czasu pracy, jaka opisana jest szczegółowo w Kodeksie Pracy.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Warsztaty, podczas których istnieje możliwość do analizy grafiku czasu pracy w 4-brygadówce realnie funkcjonującego w Twojej firmie. Zapraszamy: Planowanie i rozliczanie czasu pracy

    Uczestnicy szkolenia interesują się również:

    Podstawą to obniżania czasu pracy pracownikowi jest dostarczenie pracodawcy odpowiedniego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności danej osoby. W takim orzeczeniu zawarte są informacje o rodzaju pracy, jakiej dany pracownik pod żadnym pozorem ze względu na stan własnego zdrowia wykonywać nie może.

    Stonie niepełnosprawności są trzy: lekki, umiarkowany oraz znaczny. W przypadku tego ostatniego dana osoba nie jest w stanie podjąć praktycznie żadnej pracy. pozostałe przypadki mają niewielkie ograniczenia co do wykonywanych zajęć - takie osoby pracodawcy często zatrudniają np. przy pracach biurowych lub na stanowisku stróża.

    Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.