Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2017 roku

Osoby niepełnosprawne podejmujące zatrudnienie posiadają uregulowane swoje prawa i obowiązki pracownicze w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej, jednak i w Kodeksie Pracy znaleźć można regulacje odnoszące się to takich właśnie osób.

Gamma - Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2017 roku

  Kodeks wykazuje między innymi grupę osób dla których normy w nim wskazane ze względu na stopień niepełnosprawności są nieco inne ( niższe) niż dla pozostałych. Obowiązkiem pracodawcy jest bezwzględne przestrzeganie czasu pracy. Dla osoby niepełnosprawnej, bez względu na stopień niepełnosprawności dzień roboczy nie może być dłuższy niż 8 godzin ( co daje sumę 40 godzin tygodniowo).

  W przypadku orzeczonego znacznego lub też umiarkowanego stopnia niepełnosprawności czas pracy skrócony powinien zostać do 7 godzin na dobę ( co daje sumę 35 godzin tygodniowo). Według ustawy takie osoby legalnie nie mogą być zatrudniane do pracy w godzinach nocnych a także nie podlegają pracy w godzinach nadliczbowych.

  Jednak i od tej zasady są pewne odstępstwa. Po pierwsze zasada ta nie obowiązuje w przypadku pracownika zatrudnionego do pilnowania, a po drugie w przypadku złożenia przez taką osobę odpowiedniego wniosku po wnikliwych badaniach lekarskich może zostać ona dopuszczona do takiej pracy niejako na własną odpowiedzialność. Rok 2017 nie przynosi jednak dokładnego wzoru obliczania czasu pracy dla osób niepełnosprawnych, dlatego przyjęto ogólną zasadę rozliczania czasu pracy, jaka opisana jest szczegółowo w Kodeksie Pracy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Warsztaty, podczas których istnieje możliwość do analizy grafiku czasu pracy w 4-brygadówce realnie funkcjonującego w Twojej firmie. Zapraszamy: Planowanie i rozliczanie czasu pracy

  Uczestnicy szkolenia interesują się również:

  Podstawą to obniżania czasu pracy pracownikowi jest dostarczenie pracodawcy odpowiedniego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności danej osoby. W takim orzeczeniu zawarte są informacje o rodzaju pracy, jakiej dany pracownik pod żadnym pozorem ze względu na stan własnego zdrowia wykonywać nie może.

  Stonie niepełnosprawności są trzy: lekki, umiarkowany oraz znaczny. W przypadku tego ostatniego dana osoba nie jest w stanie podjąć praktycznie żadnej pracy. pozostałe przypadki mają niewielkie ograniczenia co do wykonywanych zajęć - takie osoby pracodawcy często zatrudniają np. przy pracach biurowych lub na stanowisku stróża.

  Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.