Czy kontrole są potrzebne?
Od początku 2019 roku ma wejść w życie projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Jest to wyjaśnienie kwestii spornych których nie rozwiązywały poprzednie ustawy. Powodów dla których powstała ta ustawa jest wiele.
Pierwszy z nich to to, że na obecnym rynku jest bardzo dużo firm które zajmują się produkcją różnego rodzaju kosmetyków, ponadto wiele z nich jest również importowane za granicę.
Zaistniały więc problemy z kontrolą podmiotów odpowiedzialnych i ich produktów. Wprowadzono wiec zmiany które mają rozwiązać te kwestie.
Ustawy te określają jakie obowiązki ma producent tych substancji, jakie są organy kontrolujące oraz jakie są kary za niedopełnienie obowiązków. Wprowadzony został też internetowy system weryfikacji leków.
Pierwszą zmianą wprowadzoną w tych ustawach jest nowe podejście do definicji : produktu kosmetycznego, osoby odpowiedzialnej, ciężkiego działania niepożądanego wprowadzania do obrotu, udostępniania na rynku oraz pojęcia dystrybutora.
Mają one za zadanie wyjaśnić kwestie sporne w poprzednich rozporządzeniach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.
Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.
Poznaj nasze szkolenia:
Wprowadzono rejestr firm i zakładów które zajmują się produkcją substancji o których mowa w ustawie.
Oznacza to że każda firma musi podać w tym rejestrze szczegółowe informacje dotyczące jej samej oraz produktów które przez nią są wytwarzane.
Posiadanie aktualnych informacji odnośnie lokalizacji zakładów wytwarzających kosmetyki pozwoli na sprawny nadzór nad warunkami ich wytwarzania przez instytucje odpowiedzialne.
Ustawa ta wprowadza również system w którym będą przechowywane wszelkie informacje o działaniach niepożądanych które wystąpiły po przyjęciu danego leku.
Zajrzyj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów farmaceutycznych na temat dyrektywy fałszywkowej i wielu innych!
Ustalono jakie są uprawnienia danej instytucji do prowadzenia odpowiednich kontroli firm i leków.
Określono jakie działania może podjąć każda z nich.
Określono również jakie są wykroczenia oraz jakie kary pieniężne będą za nie odpowiadać.
Ustalając wysokość kary pieniężnej, właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny powinien uwzględnić stopień szkodliwości czynu, okres, zakres i okoliczności naruszenia, dotychczasową działalność podmiotu działającego na rynku produktów kosmetycznych.