Odpowiedź jest prosta: tak. Choć nie wydaje się to konieczne, bo CV, list motywacyjny, a tym bardziej rozmowa kwalifikacyjna, to aż nadmiar informacji o kandydacie, to jednak wielu pracodawców zapomina, że ludzie kłamią, a nawet jeżeli nie, to ukrywają część niewygodnej prawdy, aby wywrzeć na osobie rekrutującej dobre wrażenie.
Aby umiejętnie przetrzeć się przez te maski, należy wiedzieć, jak umiejętnie przeprowadzić rozmowę i sprawdzić faktyczne umiejętności i podejście kandydata, zamiast opierać się na utartych sformułowaniach i skopiowanych życiorysach.
Szkolenie na wagę złota
Żeby dokonać niemożliwego – poznać prawdziwą stronę kandydata – trzeba przedstawiać sytuację i oczekiwać rozwiązań na trafnie sformułowane pytania. Następnie powinno się ocenią, na ile odpowiedzi wyłaniają osobę nadającą się na dane stanowisko. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie znaleźć właściwego kandydata.
Jeżeli osoba rekrutująca odpowiednio oceni kandydata, zaoszczędzi tym samym wydatków firmie, kolejnych tygodni spędzonych na pozyskiwaniu pracowników i przede wszystkim zapewni siłę wspierającą przedsiębiorstwo na długie lata. Jest to bardzo ważny element całego procesu. Trzeba się więc do niego odpowiednio przygotować – z pomysłem i lekką nutą perswazji, żeby wyłapać tych którzy chcą, od tych, którzy tylko szukają okazji.
Testowanie umiejętności
Nawet najpiękniejsze i najbardziej obiecujące słowa nie są w stanie zaprezentować praktycznych umiejętności kandydata, dlatego też testy sprawdzające wiedzę teoretyczną, mierzące i pokazując prawdziwe reakcje w przypadku stresu i obawy o to, czy zdąży się we wskazanym terminie – każde z tych rozwiązań mówi coś więcej o kandydatach niż ich słowa.
Słowa bywają zwodnicze, czyny natomiast dają znacznie lepsze i wiarygodniejsze – choć nie zawsze pełne – świadectwo tego, co dana osoba potrafi i czy będzie w stanie stanąć na wysokości zadania, jakie ma zostać jej powierzone.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Umiejętne wykorzystanie zgromadzonych informacji
Kiedy już powiadamy wszystkie te wiadomości, pozostaje tylko wyselekcjonować odpowiednich kandydatów. Właśnie w taki sposób firmy pozyskują pracowników, a osoby, które się tym zajmują, powinny przejść odpowiednie szkolenie – żeby wiedzieć jak i przede wszystkim dlaczego.
Nie należy zapominać o ochronie danych osobowych, która weszła w życie wraz z końcem maja tego roku.