Czym jest podległość służbowa?
Każdy z nas posiada nieco inne cechy charakteru oraz predyspozycje zawodowe. Najlepiej byłoby rzecz jasna wybierać pracę zgodną z własnymi preferencjami oraz posiadanymi predyspozycjami.
Jeżeli jesteśmy pewni siebie, praca na stanowisku lidera może być pracą idealną dla nas. Jeśli jednak słabo radzimy sobie ze stresem, a stanowczość nie jest naszą mocną cechą, powinniśmy pomyśleć o pracy na innym stanowisku niż kierownicze.
Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się bowiem nie tylko z wyższymi poborami i prestiżem, ale także ze zwiększoną odpowiedzialnością
Reasumując, jeśli lubimy wyzwania i posiadamy odpowiednie predyspozycje - to praca dla nas. Jeżeli jednak preferujemy pracę mniej stresującą i angażującą, postawmy na pracę pod czyimś kierownictwem.
Bez względu na to na jakim stanowisku zdecydujemy się podjąć pracę, musimy wiedzieć czym jest podległość służbowa. Podległość służbowa jest bardzo często nazywana istotą stosunku prawnego. Podległy kierownikowi lub pracodawcy pracownik ma obowiązek wypełniać polecenia służbowe przez niego wydane.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Należy mieć na uwadze, że nieuzasadniona odmowa wypełnienia polecenia służbowego może narazić pracownika na nieprzyjemne konsekwencje. Podobnie może być w przypadku nienależytego wykonania polecenia. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia służbowego.
Takie sytuacje nie są jednak zbyt liczne. Jednym z przykładów może być sytuacja, w której pracodawca zleca pracownikowi wykonanie zadania, które pozostaje w sprzeczności z przepisami prawnymi.
Każdy pracownik jak i pracodawca, który chce być świadom obowiązków i ograniczeń, z którymi wiąże się podległość służbowa, powinien zadbać o regularny udział w szkoleniach i kursach. Kodeks pracy szkolenia to propozycja kursu dla każdego, kto chce jak najlepiej posługiwać się znajomością prawa pracy na co dzień.
Szkolenia kodeks pracy powinny zostać poprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego szkoleniowca, dzięki któremu przebieg szkolenia będzie atrakcyjny dla uczestników.