Czym jest system INTRASTAT?

INTRASTAT jest funkcjonującym na obszarze Unii Europejskiej od 1993 r. systemem statystyki handlu towarowego pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce system ten obowiązuje od momentu akcesji III Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej co nastąpiło w dniu 1 maja 2004 r. Dzieki opisywanemu systemowi INTRASTAT wszelkie informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu, wwozu lub wywozu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przekazywane są stosownym organom państwowym i unijnym.

26 czerwca 2018
zdjęcie - Czym jest system INTRASTAT?
 
INTRASTAT jest funkcjonującym na obszarze Unii Europejskiej od 1993 r. systemem statystyki handlu towarowego pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce system ten obowiązuje od momentu akcesji III Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej co nastąpiło w dniu 1 maja 2004 r.

Dzieki opisywanemu systemowi INTRASTAT wszelkie informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu, wwozu lub wywozu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przekazywane są stosownym organom państwowym i unijnym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.

Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:

Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.

W obrocie między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, który nie był objęty obowiązkiem uiszczania opłat celnych wprowadzenie systemu INTRAST zastąpiło sporządzane do dnia 30 kwietnia 2004 roku deklaracje celne, jak np. dokument Single Administrative Document (SAD).

Dane jakie należy wprowadzić do deklaracji w systemie INTRAST są w dużej mierze podobne do danych wprowadzanych w przeszłości do deklaracji celnych.

Przykładami w tym miejscu mogą być: kraj pochodzenia towaru, masa netto towaru, deklarowana wartość i ilość we właściwej dla danego towaru uzupełniającej jednostce miary, jeśli dany kod taryfy celnej CN wymaga takiej jednostki, a w końcu, wspomniany już, kod taryfy celnej CN.

Deklaracja w ramach systemami INTRAST składa jest przez podmioty gospodarcze funkcjonujące na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej w odstępach miesięcznych. Deklaracje dla wwozu i wywozu składa się oddzielnie, w sytuacji kiedy dany przedsiębiorca w poprzednim roku sprawozdawczym przekroczył kwoty obrotów, które zostały określone przez Główny Urząd Statystyczny w swoich progach statystycznych. Zaznaczyć w tym miejscu również należy, iż Główny Urząd Statystyczny w Polsce stosuje 2 typy progów: próg podstawowy oraz próg szczegółowy.
 
Przekroczenie progu podstawowego w wywozie lub wwozie towaru zobowiązuje przedsiębiorcę funkcjonującego na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej do przekazania stosownym instytucjom podstawowych informacji o jego obrotach handlowych.

Z kolei przekroczenie progu szczególnego (odrębnego dla wywozu i dla wwozu) nakłada na przedsiębiorcę zobowiązanie do przekazania szczegółowych informacji na temat realizowanych obrotów towarowych z krajami Unii Europejskiej.

Oprócz systemu INTRASTAT, w krajach UE funkcjonuje też system EXTRASTAT.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania sie z naszym działem: szkolenia finansowe Zobacz m.in. Sprawdź również dział z naszymi szkoleniami online.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.