Czym jest system INTRASTAT?

INTRASTAT jest funkcjonującym na obszarze Unii Europejskiej od 1993 r. systemem statystyki handlu towarowego pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce system ten obowiązuje od momentu akcesji III Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej co nastąpiło w dniu 1 maja 2004 r. Dzieki opisywanemu systemowi INTRASTAT wszelkie informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu, wwozu lub wywozu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przekazywane są stosownym organom państwowym i unijnym.

Gamma - Czym jest system INTRASTAT?
   
  INTRASTAT jest funkcjonującym na obszarze Unii Europejskiej od 1993 r. systemem statystyki handlu towarowego pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce system ten obowiązuje od momentu akcesji III Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej co nastąpiło w dniu 1 maja 2004 r.

  Dzieki opisywanemu systemowi INTRASTAT wszelkie informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu, wwozu lub wywozu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przekazywane są stosownym organom państwowym i unijnym.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.

  Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:

  Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.

  W obrocie między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, który nie był objęty obowiązkiem uiszczania opłat celnych wprowadzenie systemu INTRAST zastąpiło sporządzane do dnia 30 kwietnia 2004 roku deklaracje celne, jak np. dokument Single Administrative Document (SAD).

  Dane jakie należy wprowadzić do deklaracji w systemie INTRAST są w dużej mierze podobne do danych wprowadzanych w przeszłości do deklaracji celnych.

  Przykładami w tym miejscu mogą być: kraj pochodzenia towaru, masa netto towaru, deklarowana wartość i ilość we właściwej dla danego towaru uzupełniającej jednostce miary, jeśli dany kod taryfy celnej CN wymaga takiej jednostki, a w końcu, wspomniany już, kod taryfy celnej CN.

  Deklaracja w ramach systemami INTRAST składa jest przez podmioty gospodarcze funkcjonujące na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej w odstępach miesięcznych. Deklaracje dla wwozu i wywozu składa się oddzielnie, w sytuacji kiedy dany przedsiębiorca w poprzednim roku sprawozdawczym przekroczył kwoty obrotów, które zostały określone przez Główny Urząd Statystyczny w swoich progach statystycznych. Zaznaczyć w tym miejscu również należy, iż Główny Urząd Statystyczny w Polsce stosuje 2 typy progów: próg podstawowy oraz próg szczegółowy.
   
  Przekroczenie progu podstawowego w wywozie lub wwozie towaru zobowiązuje przedsiębiorcę funkcjonującego na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej do przekazania stosownym instytucjom podstawowych informacji o jego obrotach handlowych.

  Z kolei przekroczenie progu szczególnego (odrębnego dla wywozu i dla wwozu) nakłada na przedsiębiorcę zobowiązanie do przekazania szczegółowych informacji na temat realizowanych obrotów towarowych z krajami Unii Europejskiej.

  Oprócz systemu INTRASTAT, w krajach UE funkcjonuje też system EXTRASTAT.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy do zapoznania sie z naszym działem: szkolenia finansowe Zobacz m.in. Sprawdź również dział z naszymi szkoleniami online.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.