Czym jest system INTRASTAT?
INTRASTAT jest funkcjonującym na obszarze Unii Europejskiej od 1993 r. systemem statystyki handlu towarowego pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce system ten obowiązuje od momentu akcesji III Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej co nastąpiło w dniu 1 maja 2004 r. Dzieki opisywanemu systemowi INTRASTAT wszelkie informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu, wwozu lub wywozu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przekazywane są stosownym organom państwowym i unijnym.

Dzieki opisywanemu systemowi INTRASTAT wszelkie informacje przedsiębiorców na temat dokonanego przewozu, wwozu lub wywozu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej przekazywane są stosownym organom państwowym i unijnym.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.
Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:
Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.
Dane jakie należy wprowadzić do deklaracji w systemie INTRAST są w dużej mierze podobne do danych wprowadzanych w przeszłości do deklaracji celnych.
Przykładami w tym miejscu mogą być: kraj pochodzenia towaru, masa netto towaru, deklarowana wartość i ilość we właściwej dla danego towaru uzupełniającej jednostce miary, jeśli dany kod taryfy celnej CN wymaga takiej jednostki, a w końcu, wspomniany już, kod taryfy celnej CN.
Deklaracja w ramach systemami INTRAST składa jest przez podmioty gospodarcze funkcjonujące na wspólnym rynku wewnętrznym Unii Europejskiej w odstępach miesięcznych. Deklaracje dla wwozu i wywozu składa się oddzielnie, w sytuacji kiedy dany przedsiębiorca w poprzednim roku sprawozdawczym przekroczył kwoty obrotów, które zostały określone przez Główny Urząd Statystyczny w swoich progach statystycznych. Zaznaczyć w tym miejscu również należy, iż Główny Urząd Statystyczny w Polsce stosuje 2 typy progów: próg podstawowy oraz próg szczegółowy.
Z kolei przekroczenie progu szczególnego (odrębnego dla wywozu i dla wwozu) nakłada na przedsiębiorcę zobowiązanie do przekazania szczegółowych informacji na temat realizowanych obrotów towarowych z krajami Unii Europejskiej.
Oprócz systemu INTRASTAT, w krajach UE funkcjonuje też system EXTRASTAT.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym działem: szkolenia finansowe Zobacz m.in. Sprawdź również dział z naszymi szkoleniami online.INTRASTAT
Podstawy prawne, regulacje UE, obowiązek sprawozdawczy, reprezentacja podmiotów, Nomenklatura Scalona, Simstat, uproszczone deklarowanie rodzajów obrotów. Zapraszamy na szkolenie intrastat.ZARZĄDZANIE PROCESAMI LOGISTYCZNYMI - ŁAŃCUCH DOSTAW
Zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie: tworzenia strategii w obszarze łańcucha dostaw, analizy, standaryzowania i doskonalenia procesów w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania przepływem materiałów, produktów…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej