Istotne zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku!

Rok 2017 obfituje w nowe prawodawstwo – nie tylko w zakresie ustroju sądów powszechnych, wycinki obszarów chronionych etc. Od 1 stycznia bieżącego roku weszło w życia kilka istotnych zmian w prawodawstwie budowlanym.
zdjęcie - Istotne zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku!

Dowiedz się więcej! Wybierz najlepsze szkolenia prawo budowlane i pozostań stale na bieżąco!

Najwięcej mówi się o zmianach w przepisach, które dotyczą rozszerzonej grupy robót budowlanych, których to wykonywanie nie wymaga dysponowania pozwoleniem na budowę, a jedynie zgłoszeniem jej.
W zakresie tych przepisów doszło do skrócenia terminu Starosty Powiatowego do wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszonych prac budowlanych.

Dla praktyki budowlanej na pewno istotną zmianą będzie modyfikacja definicji odstąpień od projektu budowlanego.

 

Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia: Zapraszamy.

 

Poważnym problemem dla nadzoru budowlanego, sądów oraz innych organów administracyjnych były rozbieżności pomiędzy projektem budowlanym, a stanem faktycznym inwestycji, który to w swoich wymiarach różnił się dosłownie „na centymetry” od projektu budowlanego.

Wreszcie od bieżącego roku problem ten przestaje być utrapieniem nie tylko inwestorów, ale i organów pełniących nadzór nad procesem budowlanym!

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

Do ustawy Prawo Budowlane wprowadzono istotne zapisy prawne, które zostały wypunktowane w art. 36a ust. 5a :

„Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:

  1. nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;
  2. nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
  3. nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
  4. nie narusza przepisów techniczno-budowlanych”.

Gdy z różnych powodów dochodzi do odstąpienia od parametrów zawartych w projekcie budowlanym, które to powodują zwiększenie wymiarów budynku o kilka centymetrów (nie przekraczając 2% długości, wysokości, szerokości obiektu w projekcie) przy jednoczesnym dopełnieniu warunków zawartych w pozostałych punktach, to można spodziewać się braku reakcji ze strony nadzoru budowlanego. Nie wszczynane są procedury w zakresie konieczności przeprowadzania postępowania naprawczego, stwierdzenia samowoli budowlanej, czy konieczności ubiegania się o pozwolenie zamienne.

Istotne były także zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami! Rozwiane zostały wątpliwości odnośnie takich praw rzeczowych, jak służebność przesyłu oraz unormowano orzeczniczo tryb zasiedzenia gruntu oraz samej służebności.

Więcej na ten temat przedstawiają szkolenia służebność przesyłu! Znajdziesz tu wszystko o prawie budowlanym, prawach rzeczowych oraz gospodarce nieruchomościami!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.