Jak długo może pracować kierowca

Kierowca zawodowy to jeden z trudniejszych zawodów. Nie jest to winą tylko tego że jest to praca za kółkiem. Jeśli ktoś to lubi to dla niego to nie problem. Trudniejsze w tej pracy są długie okresy rozłąki z rodziną. Niektórzy bardzo ciężko to znoszą innym przychodzi to trochę łatwiej. Mimo wszystko nie jest to niczym łatwym.

zdjęcie - (the_title())


Jak długo może pracować kierowca.

Kierowca zawodowy to jeden z trudniejszych zawodów. Nie jest to winą tylko tego że jest to praca za kółkiem. Jeśli ktoś to lubi to dla niego to nie problem. Trudniejsze w tej pracy są długie okresy rozłąki z rodziną.

Niektórzy bardzo ciężko to znoszą innym przychodzi to trochę łatwiej. Mimo wszystko nie jest to niczym łatwym.

Ponadto kierowca ma na swoich barkach sporą odpowiedzialność, nie tylko za ładunek ale i za sam samochód.

Praca ta bywa również nieco męcząca ponieważ pracuje się nie według pory dnia a urządzenia które monitoruje ilość godzin które jesteśmy w trasie oraz to kiedy musimy zrobić przerwę aby nie łamać przepisów.

W 2018 roku przepisy dotyczące tych godzin uległy pewnym zmianom.

Wprowadzono nowe rozporządzenie ustawy o czasie pracy kierowców które mówi że gdy praca jest wykonywana w porze nocnej, to kierowca nie może jechać w danej dobie dłużej niż 10 godzin, z tym, że w art. 2 pkt 6 zdefiniowano porę nocną jako „okres czterech godzin pomiędzy godziną 00. 00 i godziną 07. 00.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Przepisy te stanowią pewien problem dla przedsiębiorców. Przepisy bowiem nie określają jednoznacznie jak wybierane są te godziny nocne. Przedsiębiorcy interpretują je w ten sposób że to oni je wybierają, jednak o tym też nie ma wzmianek prawnych.

Według przepisów Ustawy o tachografach również nie wynika jednoznacznie czy kierowca który przepracował tylko kilka minut w porze nocnej jest zobowiązany do pracy tylko przez 10 godzin w ciągu doby.

Rozstrzygnięcie tego sporu jest szalenie ważne zarówno dla przewoźników jak i ich kierowców. Jest tak dlatego, że za przekroczenie godzin pracy grożą kary od zaledwie kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Przepisy te budzą wiele kontrowersji, jedni uważają je za bardzo dobre i konieczne inni natomiast za nie logiczne.

Wszystko zależy od punktu widzenia, kierowcom daje to odrobinę normalności w pracy, przedsiębiorcy natomiast muszą bardzo dokładnie planować trasy.

Jednak uważam że nie ma potrzeby aby były one negowane, ponieważ w wielu krajach Unijnych działają podobne przepisy i to wpłynęło bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo na drodze.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.