Jak stworzyć opis stanowiska pracy?

Opisy stanowiska pełnią kluczową rolę w zarządzaniu personelem, ale także podczas procesu rekrutacji. Już na samym początku jasno powinny być określone wymagania względem pracownika, co stanowi klucz podczas oceniania pracy pracownika, ma także ścisły związek z siatką wynagrodzenia.

   
  Opisy stanowiska pełnią kluczową rolę w zarządzaniu personelem, ale także podczas procesu rekrutacji. Już na samym początku jasno powinny być określone wymagania względem pracownika, co stanowi klucz podczas oceniania pracy pracownika, ma także ścisły związek z siatką wynagrodzenia.

  Co powinien zawierać profesjonalny opis stanowiska pracy?
  Na samym początku należy umieścić nazwę stanowiska oraz jasno i wyraźnie określić jego cel. Następnie trzeba uwzględnić, jakie miejsce w strukturze firmy to stanowiska zajmuje. Kolejnym krokiem jest napisanie warunków pracy. Tutaj trzeba określić miejsce i godziny pracy, a także jak wygląda sama praca, czy w trakcie niej wykorzystuje się jakieś urządzenia np. komputer, czy też fax.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Modyfikacja bądź stworzenie nowego systemu wynagrodzeń to duże wyzwanie organizacyjne. Przygotuj się do niego poprzez szkolenie CONTROLLING I BUDŻETOWANIE.

  Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

  Gdy napisze się już ogólny opis stanowiska można przejść to jego szczegółowego określenia. Tutaj na samym początku należy określić zakres obowiązków i jaka odpowiedzialność spoczywa na pracowniku, a także jakie musi wykonywać zadania i czynności. Tutaj również należy określić, jakie wymagania są potrzebne.
   
  Ostatnim etapem jest określenie wymagań i kwalifikacji. W tej części należy umieścić, jakie wykształcenie jest konieczne, a jakie wykształcenie pożądane. Ważne jest także określenie umiejętności, czy stanowisko wymaga specjalistycznej wiedzy, a na samy końcu trzeba także napisać, czy wymagana jest dyspozycyjność oraz jakie cechy osobowości są mile widziane. Można określić, czy stanowisko wiąże się z potencjalnym awansem.

  Modyfikacja wymagań dotyczących stanowiska pracy
  Po jakimś czasie zakres obowiązków na danym stanowisku może się zmienić. Ma to związek np. z rozwojem firmy, czy też przekształceniem jej działalności. Zatem konieczna wtedy jest modyfikacja stanowiska pracy, co nie oznacza, że osoba je piastująca ma zostać zwolniona.

  W przypadku, gdy pracuje już na tym stanowisku, a następnie profil firmy się zmienia, to ten pracownik musi przejść np. dodatkowe szkolenie, czy też ukończyć kurs. Tutaj trzeba pamiętać, że powinien on być finansowany przez pracodawce.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.