Jak stworzyć opis stanowiska pracy?

Opisy stanowiska pełnią kluczową rolę w zarządzaniu personelem, ale także podczas procesu rekrutacji. Już na samym początku jasno powinny być określone wymagania względem pracownika, co stanowi klucz podczas oceniania pracy pracownika, ma także ścisły związek z siatką wynagrodzenia.

zdjęcie - Jak stworzyć opis stanowiska pracy?
 
Opisy stanowiska pełnią kluczową rolę w zarządzaniu personelem, ale także podczas procesu rekrutacji. Już na samym początku jasno powinny być określone wymagania względem pracownika, co stanowi klucz podczas oceniania pracy pracownika, ma także ścisły związek z siatką wynagrodzenia.

Co powinien zawierać profesjonalny opis stanowiska pracy?
Na samym początku należy umieścić nazwę stanowiska oraz jasno i wyraźnie określić jego cel. Następnie trzeba uwzględnić, jakie miejsce w strukturze firmy to stanowiska zajmuje. Kolejnym krokiem jest napisanie warunków pracy. Tutaj trzeba określić miejsce i godziny pracy, a także jak wygląda sama praca, czy w trakcie niej wykorzystuje się jakieś urządzenia np. komputer, czy też fax.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Modyfikacja bądź stworzenie nowego systemu wynagrodzeń to duże wyzwanie organizacyjne. Przygotuj się do niego poprzez szkolenie CONTROLLING I BUDŻETOWANIE.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Gdy napisze się już ogólny opis stanowiska można przejść to jego szczegółowego określenia. Tutaj na samym początku należy określić zakres obowiązków i jaka odpowiedzialność spoczywa na pracowniku, a także jakie musi wykonywać zadania i czynności. Tutaj również należy określić, jakie wymagania są potrzebne.
 
Ostatnim etapem jest określenie wymagań i kwalifikacji. W tej części należy umieścić, jakie wykształcenie jest konieczne, a jakie wykształcenie pożądane. Ważne jest także określenie umiejętności, czy stanowisko wymaga specjalistycznej wiedzy, a na samy końcu trzeba także napisać, czy wymagana jest dyspozycyjność oraz jakie cechy osobowości są mile widziane. Można określić, czy stanowisko wiąże się z potencjalnym awansem.

Modyfikacja wymagań dotyczących stanowiska pracy
Po jakimś czasie zakres obowiązków na danym stanowisku może się zmienić. Ma to związek np. z rozwojem firmy, czy też przekształceniem jej działalności. Zatem konieczna wtedy jest modyfikacja stanowiska pracy, co nie oznacza, że osoba je piastująca ma zostać zwolniona.

W przypadku, gdy pracuje już na tym stanowisku, a następnie profil firmy się zmienia, to ten pracownik musi przejść np. dodatkowe szkolenie, czy też ukończyć kurs. Tutaj trzeba pamiętać, że powinien on być finansowany przez pracodawce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.