Jak wygląda ewidencja czasu pracy?

Jednym z istotnych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika dla celów ustalenia jego wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. W 2019 roku zostały wprowadzone zmiany w kwestii prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda ewidencja czasu pracy?

Jednym z istotnych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika dla celów ustalenia jego wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. W 2019 roku zostały wprowadzone zmiany w kwestii prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Dotychczasowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika zostało zastąpione rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Zgodnie z rozporządzeniem w skład dokumentów dotyczących ewidencjonowania czasu pracy wchodzą: ewidencja czasu pracy oraz wymienione w rozporządzeniu wnioski, dokumenty i zgody pracownika związane z czasem pracy. W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2019 roku pracodawca zobowiązany był prowadzić kartę ewidencji czasu pracy.

W rozporządzeniu obowiązującym obecnie ustawodawca nie przewiduje takiego obowiązku. Wskazuje zaś, że pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy, która ma zawierać podobne elementy jak poprzednio karta ewidencji czasu pracy. Najistotniejszą zmianą, która jest omawiana podczas zajęć organizacja czasu pracy szkolenie oraz szkolenie czas pracy to fakt, że w ewidencjach czasu pracy muszą być ewidencjonowane godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy pracownika w danej dobie.

Jest to zapewne bardzo duże wyzwanie dla pracodawców, w szczególności gdy pracowników obowiązuje ruchomy czas pracy. polegający na tym, że to pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Wskazanie dokładnych godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy ma na celu prawidłowe naliczenie wynagrodzenia za ewentualną pracę w godzinach nadliczbowych oraz łatwiejsze wskazanie przez kontrolujących ewentualnych uchybień w zakresie przestrzegania zasad czasu pracy a w szczególności korzystania przez pracowników z odpoczynków dobowych i tygodniowych. Ze względu na ważność zagadnienia szkolenia dla księgowych również poruszają to zagadnienie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.