Jak wygląda prawidłowa kontrola kosmetyków?
Kosmetyki to produkty, których obecność w naszym życiu wywiera duży wpływ na nasz wygląd oraz stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby produkty dostępne na rynku były poddawane odpowiednim kontrolom i spełniamy określone standardy.
Powinny o tym wiedzieć szczególnie te osoby, które myślą o zajęciu się produkcją kosmetyków samodzielnie. Aby zyskać pewność, że kosmetyki są bezpieczne muszą być one poddawane odpowiedniej kontroli.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Nasze szkolenia dla firm farmaceutycznych charakteryzują się doborem zróżnicowanych metod dydaktycznych w celu jak najlepszego przyswojenia wiedzy przez uczestników. Treści merytoryczne jak i metodyka szkoleń są każdorazowo dostosowywane do omawianych zagadnień i problemów.
Dla branży farmaceutycznej stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń, opartych na aktualnych wymaganiach Prawa Farmaceutycznego oraz wymaganiach dobrych praktyk.
Sprawdź nasze:
Jak wygląda prawidłowa kontrola kosmetyków?
Przede wszystkim powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, w tym z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2002 roku. Określa ono procedurę pobierania próbek kosmetyków oraz procedury przeprowadzania badań laboratoryjnych.
Pobieranie próbek i kontrola jakości kosmetyku ma na celu wykazanie, że kosmetyk spełnia wymagania jakościowe deklarowane przez producenta oraz że nie zawiera substancji szkodliwych.
Kontrola kosmetyków może być działaniem rutynowym lub też może odbywać się w związku z uzasadnionym podejrzeniem że kosmetyk nie spełnia norma deklarowanych prze producenta lub też podejrzenie, że może on szkodzić zdrowiu ludzi lub też mieć negatywny pływ na środowisko. Kontrolę dokonuje się w warunkach laboratoryjnych.
Zastosowane metody analizy kontroli kosmetyku zależą od danego produktu. W wyniku przeprowadzonych badań przygotowywany jest protokół z ich przeprowadzenia zawierający informacje takie jak data i miejsce wykonania badania, imię i nazwisko osoby przeprowadzającej badania, opis sposobu pobrania próbki i stosowanych metod, ocenę prawidłowości oznakowania kosmetyku oraz wyniki badań. Całość powinna być zwieńczona własnoręcznym podpisem osoby, która przeprowadziła badanie.
W celu zgłębienia tematu warto brać udział w specjalistycznych szkoleniach. Z ich dostępnością na rynku można zapoznać się wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła takie jak: Szkolenia kosmetyczne Warszawa, szkolenie serializacja czy też szkolenie analiza ryzyka. Uczestnictwo w nich pozwoli na aktualizowanie wiedzy w zakresie produkcji kosmetyków.