Jak wygląda prawo pracy w Europie?

Pomimo, iż Unia Europejska jest pewną wspólnotą państw, to w wielu dziedzinach istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Prawo wspólnotowe ogranicza się wyłącznie do najważniejszych kwestii (jak na przykład zakaz stosowania kary śmierci w krajach członkowskich).

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda prawo pracy w Europie?

Pomimo, iż Unia Europejska jest pewną wspólnotą państw, to w wielu dziedzinach istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Prawo wspólnotowe ogranicza się wyłącznie do najważniejszych kwestii (jak na przykład zakaz stosowania kary śmierci w krajach członkowskich).

Każdy kraj ma prawo do wewnętrznych regulacji poszczególnych dziedzin życia, oczywiście jeżeli takie przepisy prawne nie stoją w sprzeczności z prawem wspólnotowym. Przykładem dosyć szerokiej autonomii jest chociażby kwestia regulacji prawa pracy. W różnych krajach Unii Europejskiej funkcjonują odrębne przepisy prawne regulujące te kwestie.

Długość tygodnia pracy

Krajowe prawo pracy mówi między innymi o tym jak kształtuje się tydzień pracy, ile godzin dziennie pracownik etatowy spędza w zakładzie pracy, jak wygląda kwestia formalna zatrudniania i rozwiązywania umowy o pracę czy kwestia zasiłków. Przykładowo, w Polsce obowiązuje ośmiogodzinny czas pracy. Ze statystyk wynika, że najkrócej w pracy przebywają Litwini, Polacy z kolei plasują się w okolicy ósmego miejsca.

Nie potrzeba pozwolenia na pracę

Warto wiedzieć, że w ramach państw należących do Unii Europejskiej funkcjonuje tak zwany swobodny przepływ pracowników, co oznacza że np. Polak nie potrzebuje pozwolenia na pracę aby znaleźć zatrudnienie na terenie Francji, czy też Włoch nie potrzebuje takiego pozwolenia jeżeli chce pracować na Słowacji. Daje to ogromne możliwości do rozwoju. Z takiego prawa do pracy w wybranym miejscu skorzystało wielu naszych rodaków.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Szkolenia dotyczące prawa pracy

Ciekawa propozycja to kodeks pracy szkolenia. Wiedza zdobyta na tego typu szkoleniach przyda się każdemu, nie tylko urzędnikom mającym styczność z prawem pracy czy osobom zatrudnionym w dziale kadr i płac. Szkolenia z prawa pracy mają najczęściej otwartą formułę, więc zapisać na nie może się każdy chętny. Podczas szkolenia poruszana jest między innymi ustawa o urlopach, a także inne akty prawne które w jakikolwiek sposób regulują kwestię zatrudnienia w naszym kraju.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.