Jak wygląda prawo pracy w Europie?
Pomimo, iż Unia Europejska jest pewną wspólnotą państw, to w wielu dziedzinach istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Prawo wspólnotowe ogranicza się wyłącznie do najważniejszych kwestii (jak na przykład zakaz stosowania kary śmierci w krajach członkowskich).
Każdy kraj ma prawo do wewnętrznych regulacji poszczególnych dziedzin życia, oczywiście jeżeli takie przepisy prawne nie stoją w sprzeczności z prawem wspólnotowym. Przykładem dosyć szerokiej autonomii jest chociażby kwestia regulacji prawa pracy. W różnych krajach Unii Europejskiej funkcjonują odrębne przepisy prawne regulujące te kwestie.
Długość tygodnia pracy
Krajowe prawo pracy mówi między innymi o tym jak kształtuje się tydzień pracy, ile godzin dziennie pracownik etatowy spędza w zakładzie pracy, jak wygląda kwestia formalna zatrudniania i rozwiązywania umowy o pracę czy kwestia zasiłków. Przykładowo, w Polsce obowiązuje ośmiogodzinny czas pracy. Ze statystyk wynika, że najkrócej w pracy przebywają Litwini, Polacy z kolei plasują się w okolicy ósmego miejsca.
Nie potrzeba pozwolenia na pracę
Warto wiedzieć, że w ramach państw należących do Unii Europejskiej funkcjonuje tak zwany swobodny przepływ pracowników, co oznacza że np. Polak nie potrzebuje pozwolenia na pracę aby znaleźć zatrudnienie na terenie Francji, czy też Włoch nie potrzebuje takiego pozwolenia jeżeli chce pracować na Słowacji. Daje to ogromne możliwości do rozwoju. Z takiego prawa do pracy w wybranym miejscu skorzystało wielu naszych rodaków.
Szkolenia dotyczące prawa pracy
Ciekawa propozycja to kodeks pracy szkolenia. Wiedza zdobyta na tego typu szkoleniach przyda się każdemu, nie tylko urzędnikom mającym styczność z prawem pracy czy osobom zatrudnionym w dziale kadr i płac. Szkolenia z prawa pracy mają najczęściej otwartą formułę, więc zapisać na nie może się każdy chętny. Podczas szkolenia poruszana jest między innymi ustawa o urlopach, a także inne akty prawne które w jakikolwiek sposób regulują kwestię zatrudnienia w naszym kraju.