Jak wygląda proces produkcji w branży farmaceutycznej?

Lek, obecnie bardzo często spotykane pojęcie. Wiele chorób nas napotyka, często bardzo trudnych do zwalczenia. Z pomocą oczywiście przychodzą produkty farmaceutyczne, jednak zanim trafi on do naszej domowej apteczki musi przejść długą drogę.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda proces produkcji w branży farmaceutycznej?

Lek, obecnie bardzo często spotykane pojęcie. Wiele chorób nas napotyka, często bardzo trudnych do zwalczenia. Z pomocą oczywiście przychodzą produkty farmaceutyczne, jednak zanim trafi on do naszej domowej apteczki musi przejść długą drogę.

Nieważne czy jest to lek konwencjonalny, homeopatyczny czy też ziołowy, każdy podobnie, a jednocześnie całkiem inaczej jest produkowany, najważniejsze etapy i wszystkie procedury zapewniają nas, że produkt jest bezpieczny oraz co nas na pewno interesuje skuteczny, złagodzi występujące u nas dolegliwości, a w konsekwencji nas uleczy.

Leki konwencjonalne

Wiele osób żyje w dużej nieświadomości, myśli, że pomysł na nowy lek jest szybo realizowany. Osoby, te są w ogromnym błędzie. Zanim preparat trafi na rynek mija od 10-14 lat, podczas upływu czasu ludzie prężnie pracują nad gromadzeniem dowodów świadczących o bezpieczeństwie i skuteczności leku. Bywają jednak ustępstwa, skrócić ten czas można w przypadku chorób najgroźniejszych, jak rak.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

Etapy powstawania produktu

W pierwszej kolejności, jak w przypadku wielu innych nowości potrzebny jest oczywiście pomysł. Wiele osób twierdzi, że zaczyna się on w bibliotece. Tysiące publikacji, badań naukowych, w które zgłębiają się naukowcy z prężnie działających firm farmaceutycznych.

Kolejny etap to bioinformatycy, którzy poszukują cząsteczek wchodzących w reakcję z chorobą, znalezione informacje trafiają do chemików, którzy w laboratorium wykonują wiele badań zanim dostaniemy gotowy lek. Laboratorium mikrobiologiczne wymagania techniczne posiada bardzo ściśle określone. Szereg norm i reguł, które dokładnie precyzują co wolno a co nie.

Procesy farmaceutyczne są długotrwałe, niestety nie jest to łatwa produkcja. Zanim osiągniemy wyczekiwany efekt musimy poświęcić wiele pracy i uwagi dużej liczby osób. Kolejny etap to testy na zwierzętach, najczęściej w laboratoriach spotykane są szczury. Podczas tych prób można zaobserwować jak zachowuje się nowy lek na żywym organizmie. Trwać to wszystko może oczywiście od 3 do 4 lat.

Badania kliniczne są bardzo drogie, jednak nieuniknione. Prowadzone są na ludziach zdrowych, na jej podstawie określamy toksyczność, a także dawkę minimalną i maksymalną. Druga faza to podanie leku osobom chorym na określona przypadłość.

W przypadku pozytywnych prób lek można zarejestrować, a następnie wprowadzić na rynek. Zanim jednak trafi do naszego domu jest on odpowiednio przechowywany. Magazynowanie leków to bardzo trudna procedura, muszą być zachowane odpowiednie warunki, by produkt nie stracił swoich właściwości, a także nie stwarzał zagrożenia dla ludzkiego życia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.