Jak wygląda proces produkcji w branży farmaceutycznej?
Lek, obecnie bardzo często spotykane pojęcie. Wiele chorób nas napotyka, często bardzo trudnych do zwalczenia. Z pomocą oczywiście przychodzą produkty farmaceutyczne, jednak zanim trafi on do naszej domowej apteczki musi przejść długą drogę.

Jak wygląda proces produkcji w branży farmaceutycznej?
Lek, obecnie bardzo często spotykane pojęcie. Wiele chorób nas napotyka, często bardzo trudnych do zwalczenia. Z pomocą oczywiście przychodzą produkty farmaceutyczne, jednak zanim trafi on do naszej domowej apteczki musi przejść długą drogę.
Nieważne czy jest to lek konwencjonalny, homeopatyczny czy też ziołowy, każdy podobnie, a jednocześnie całkiem inaczej jest produkowany, najważniejsze etapy i wszystkie procedury zapewniają nas, że produkt jest bezpieczny oraz co nas na pewno interesuje skuteczny, złagodzi występujące u nas dolegliwości, a w konsekwencji nas uleczy.
Leki konwencjonalne
Wiele osób żyje w dużej nieświadomości, myśli, że pomysł na nowy lek jest szybo realizowany. Osoby, te są w ogromnym błędzie. Zanim preparat trafi na rynek mija od 10-14 lat, podczas upływu czasu ludzie prężnie pracują nad gromadzeniem dowodów świadczących o bezpieczeństwie i skuteczności leku. Bywają jednak ustępstwa, skrócić ten czas można w przypadku chorób najgroźniejszych, jak rak.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczneEtapy powstawania produktu
W pierwszej kolejności, jak w przypadku wielu innych nowości potrzebny jest oczywiście pomysł. Wiele osób twierdzi, że zaczyna się on w bibliotece. Tysiące publikacji, badań naukowych, w które zgłębiają się naukowcy z prężnie działających firm farmaceutycznych.
Kolejny etap to bioinformatycy, którzy poszukują cząsteczek wchodzących w reakcję z chorobą, znalezione informacje trafiają do chemików, którzy w laboratorium wykonują wiele badań zanim dostaniemy gotowy lek. Laboratorium mikrobiologiczne wymagania techniczne posiada bardzo ściśle określone. Szereg norm i reguł, które dokładnie precyzują co wolno a co nie.
Procesy farmaceutyczne są długotrwałe, niestety nie jest to łatwa produkcja. Zanim osiągniemy wyczekiwany efekt musimy poświęcić wiele pracy i uwagi dużej liczby osób. Kolejny etap to testy na zwierzętach, najczęściej w laboratoriach spotykane są szczury. Podczas tych prób można zaobserwować jak zachowuje się nowy lek na żywym organizmie. Trwać to wszystko może oczywiście od 3 do 4 lat.
Badania kliniczne są bardzo drogie, jednak nieuniknione. Prowadzone są na ludziach zdrowych, na jej podstawie określamy toksyczność, a także dawkę minimalną i maksymalną. Druga faza to podanie leku osobom chorym na określona przypadłość.
W przypadku pozytywnych prób lek można zarejestrować, a następnie wprowadzić na rynek. Zanim jednak trafi do naszego domu jest on odpowiednio przechowywany. Magazynowanie leków to bardzo trudna procedura, muszą być zachowane odpowiednie warunki, by produkt nie stracił swoich właściwości, a także nie stwarzał zagrożenia dla ludzkiego życia.
Reklamacje, wady jakościowe i wycofania produktu leczniczego z obrotu
Celem szkolenia jest omówienie podstawowych zasad dotyczących przyjmowania i rozpatrywania reklamacji produktu leczniczego, sposobu postępowania ze stwierdzania wady jakościowej oraz w przypadku wycofania produktu z…Przegląd jakości produktu
Przegląd Jakości Produktu to regularne, okresowe lub stałe, przeglądy jakościowe wszystkich produktów leczniczych objętych zezwoleniem na wytwarzanie (w tym importowanych produktów leczniczych), łącznie z produktami…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej