Jak wygląda współpraca pracodawcy ze związkiem zawodowym?

Aby móc utworzyć związek zawodowy, konieczne jest zebranie grupy co najmniej 10 osób, mających dokładnie ten sam cel. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy ze związków zawodowych będzie mógł z punktu widzenia przepisów prawa liczyć na pewną ochronę przed ewentualnym zwolnieniem. Zgodnie z prawem związek zawodowy może zostać założony zarówno w firmie prywatnej jak i w publicznej instytucji. 

   
  Aby móc utworzyć związek zawodowy, konieczne jest zebranie grupy co najmniej 10 osób, mających dokładnie ten sam cel. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy ze związków zawodowych będzie mógł z punktu widzenia przepisów prawa liczyć na pewną ochronę przed ewentualnym zwolnieniem.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Pracodawcy posiadający w swoim zakładzie organizacje związkowe są zobowiązani do wykonywania wielu obowiązków wynikających z ustaw i orzecznictwa sądowego. Szkolenie WSPÓŁPRACA PRACODAWCY ZE ZWIĄZKIEM ZAWODOWYM uczy w jaki sposób dopełnić tych obowiązków.

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Zgodnie z prawem związek zawodowy może zostać założony zarówno w firmie prywatnej jak i w publicznej instytucji. Tak naprawdę nie ma znaczenia to, ile osób zatrudnia dany zakład pracy.

  Najważniejsza jest tak naprawdę liczba osób, które decydują się na założenie zawodowego związku w danym przedsiębiorstwie. Dodatkowo warto wiedzieć, że związek zawodowy mogą tworzyć nie tylko te osoby, które zatrudnione zostały w oparciu o umowę i pracę. Do zakładania związków zawodowych prawnie uprawnieni są przede wszystkim:
  • wszyscy pracownicy niezależnie od ich stosunku pracy ( a co za tym idzie uczestniczyć w związku zawodowym mogą również wszyscy Ci pracownicy, którzy zostali zatrudnieni na podstawie powołania, wyboru czy też mianowania),
  • osoby będące członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
  • osoby, które wykonują swoją prace w oparcie o umowę agencyjną (pod warunkiem jednak, że nie są oni pracodawcami).
   
  Osoby planujące zakładanie zawodowych związków powinny pamiętać o tym, że rejestracja związku zawodowego jest wolna od opłat sądowych. Przy tym sąd ma nie więcej niż 14 dni od momentu złożenia stosownego wniosku na wydanie postanowienia w sprawie rejestracji - pozytywnej bądź odmownej. Zdarzają się również sytuacje, w których sąd wzywa osoby/osobę do wyjaśnienia pewnych nieścisłości odnoszących się do błędów w samym wzniosu bądź złożonej z nim stosownej dokumentacji.
   
  Jeśli chodzi o powiadamianie pracodawcy, to tak naprawdę żadne przepis prawny nie narzuca obowiązku informowania go o planowanym założeniu zawodowego związku. Bardzo często nawet zdarza się, że informowanie pracodawcy o zamiarze utworzenia na terenie jego przedsiębiorstwa związku zawodowego obarczone jest pewnymi konsekwencjami.

  Bowiem jeszcze przed oficjalnym założeniem związku zawodowego pracownicy nie są w odpowiedni sposób chronieni przed zwolnieniem.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.

  Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.