Aby móc utworzyć związek zawodowy, konieczne jest zebranie grupy co najmniej 10 osób, mających dokładnie ten sam cel. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy ze związków zawodowych będzie mógł z punktu widzenia przepisów prawa liczyć na pewną ochronę przed ewentualnym zwolnieniem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Pracodawcy posiadający w swoim zakładzie organizacje związkowe są zobowiązani do wykonywania wielu obowiązków wynikających z ustaw i orzecznictwa sądowego. Szkolenie WSPÓŁPRACA PRACODAWCY ZE ZWIĄZKIEM ZAWODOWYM uczy w jaki sposób dopełnić tych obowiązków.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Zgodnie z prawem związek zawodowy może zostać założony zarówno w firmie prywatnej jak i w publicznej instytucji. Tak naprawdę nie ma znaczenia to, ile osób zatrudnia dany zakład pracy.
Najważniejsza jest tak naprawdę liczba osób, które decydują się na założenie zawodowego związku w danym przedsiębiorstwie. Dodatkowo warto wiedzieć, że związek zawodowy mogą tworzyć nie tylko te osoby, które zatrudnione zostały w oparciu o umowę i pracę. Do zakładania związków zawodowych prawnie uprawnieni są przede wszystkim:
- wszyscy pracownicy niezależnie od ich stosunku pracy ( a co za tym idzie uczestniczyć w związku zawodowym mogą również wszyscy Ci pracownicy, którzy zostali zatrudnieni na podstawie powołania, wyboru czy też mianowania),
- osoby będące członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
- osoby, które wykonują swoją prace w oparcie o umowę agencyjną (pod warunkiem jednak, że nie są oni pracodawcami).
Osoby planujące zakładanie zawodowych związków powinny pamiętać o tym, że rejestracja związku zawodowego jest wolna od opłat sądowych. Przy tym sąd ma nie więcej niż 14 dni od momentu złożenia stosownego wniosku na wydanie postanowienia w sprawie rejestracji - pozytywnej bądź odmownej. Zdarzają się również sytuacje, w których sąd wzywa osoby/osobę do wyjaśnienia pewnych nieścisłości odnoszących się do błędów w samym wzniosu bądź złożonej z nim stosownej dokumentacji.
Jeśli chodzi o powiadamianie pracodawcy, to tak naprawdę żadne przepis prawny nie narzuca obowiązku informowania go o planowanym założeniu zawodowego związku. Bardzo często nawet zdarza się, że informowanie pracodawcy o zamiarze utworzenia na terenie jego przedsiębiorstwa związku zawodowego obarczone jest pewnymi konsekwencjami.
Bowiem jeszcze przed oficjalnym założeniem związku zawodowego pracownicy nie są w odpowiedni sposób chronieni przed zwolnieniem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.
Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty: