Jakie istnieją metody badania próbek w laboratorium?

Metody badania próbek w laboratorium mogą być bardzo różne i zależą przede wszystkim od przeznaczenia i pochodzenia danej substancji chemicznej. Ogromne znaczenie ma również sam charakter badań, czyli fakt czy są one chemiczne, biologiczne lub fizyczne.

zdjęcie - (the_title())


Jakie istnieją metody badania próbek w laboratorium?

Metody badania próbek w laboratorium mogą być bardzo różne i zależą przede wszystkim od przeznaczenia i pochodzenia danej substancji chemicznej. Ogromne znaczenie ma również sam charakter badań, czyli fakt czy są one chemiczne, biologiczne lub fizyczne. Wszelkich informacji związanych z badaniem próbek dostarczy nam szkolenie aneks 15 gmp.

Podstawową kwestią mającą ogromny wpływ na dalszy przebieg badań jest metoda pobierania próbki. W laboratoriach obecnych przy produkcji, najczęściej próbki są dostarczane do niego przez wyznaczone osoby.

W takich sytuacjach szczególnie ważna jest sterylność, którą należy zachować podczas pobierania, a następnie przekazywania próbki, tak aby nie dostały się do niej żadne niepożądane zanieczyszczenia lub inne substancje chemiczne.

Badania próbek mogą polegać na sprawdzaniu przejrzystości, konsystencji, barwy, zapachu czy reakcji na inne substancje chemiczne. Każda z tych właściwości powinna być sprawdzana osobno i ze szczególną uwagą. Między innymi może to być spektroskopia bliskiej podczerwieni, która jest metodą badawczą, opierającą się na interpretacji widm oscylacyjno-rotacyjnych.

Sprawdzanie reakcji chemicznych na inne substancje powinno odbywać się w warunkach zapewniających malsymalne bezpieczeństwo, ponieważ mogą wystąpić nieoczekiwane reakcje lub procesy. Każde z badań powinno mieć kilka prób, których wyniki muszą mieścić się w granicach błędu statystycznego. W przypadku jakichkolwiek odchyleń, warto w pierwszej kolejności sprawdzić poprawność wykonywania próby i ewentualnie wykonać ją ponownie lub poprosić drugą osobę o pomoc.

Jeśli wyniki ponownie wyjdą nieprawidłowo, należy skontrolować sprawność sprzętów i narzędzi wykorzystanych do badania oraz ich czystość. Jeśli wystąpi jakakolwiek nieprawidłowość należy ją zgłosić, usunąć, a następnie wykonać badania ponownie. Wszystkie wyniki badań powinny być skrupulatnie notowane i zapisywane w odpowiednich kartach kontrolnych i podpisane przrz osobę wykonującą daną próbę.

W ten sposób możliwe jest kontrolowanie i sprawdzanie przebiegu badań oraz wyników jakie uzyskuje dana substancja chemiczna poddana próbom badawczym. Przy zachowaniu wszystkich zasad oraz regulacji, laboratorium może być doskonale działającym miejscem pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.