Jakie istnieją metody badania próbek w laboratorium?
Metody badania próbek w laboratorium mogą być bardzo różne i zależą przede wszystkim od przeznaczenia i pochodzenia danej substancji chemicznej. Ogromne znaczenie ma również sam charakter badań, czyli fakt czy są one chemiczne, biologiczne lub fizyczne. Wszelkich informacji związanych z badaniem próbek dostarczy nam szkolenie aneks 15 gmp.
Podstawową kwestią mającą ogromny wpływ na dalszy przebieg badań jest metoda pobierania próbki. W laboratoriach obecnych przy produkcji, najczęściej próbki są dostarczane do niego przez wyznaczone osoby.
W takich sytuacjach szczególnie ważna jest sterylność, którą należy zachować podczas pobierania, a następnie przekazywania próbki, tak aby nie dostały się do niej żadne niepożądane zanieczyszczenia lub inne substancje chemiczne.
Badania próbek mogą polegać na sprawdzaniu przejrzystości, konsystencji, barwy, zapachu czy reakcji na inne substancje chemiczne. Każda z tych właściwości powinna być sprawdzana osobno i ze szczególną uwagą. Między innymi może to być spektroskopia bliskiej podczerwieni, która jest metodą badawczą, opierającą się na interpretacji widm oscylacyjno-rotacyjnych.
Sprawdzanie reakcji chemicznych na inne substancje powinno odbywać się w warunkach zapewniających malsymalne bezpieczeństwo, ponieważ mogą wystąpić nieoczekiwane reakcje lub procesy. Każde z badań powinno mieć kilka prób, których wyniki muszą mieścić się w granicach błędu statystycznego. W przypadku jakichkolwiek odchyleń, warto w pierwszej kolejności sprawdzić poprawność wykonywania próby i ewentualnie wykonać ją ponownie lub poprosić drugą osobę o pomoc.
Jeśli wyniki ponownie wyjdą nieprawidłowo, należy skontrolować sprawność sprzętów i narzędzi wykorzystanych do badania oraz ich czystość. Jeśli wystąpi jakakolwiek nieprawidłowość należy ją zgłosić, usunąć, a następnie wykonać badania ponownie. Wszystkie wyniki badań powinny być skrupulatnie notowane i zapisywane w odpowiednich kartach kontrolnych i podpisane przrz osobę wykonującą daną próbę.
W ten sposób możliwe jest kontrolowanie i sprawdzanie przebiegu badań oraz wyników jakie uzyskuje dana substancja chemiczna poddana próbom badawczym. Przy zachowaniu wszystkich zasad oraz regulacji, laboratorium może być doskonale działającym miejscem pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych
Zobacz nasze
szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne