Jakie procedury badawcze są stosowane w laboratoriach?
Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co warto o nim wiedzieć? Jakie procedury badawcze są tam stosowane? Jakie normy i standardy obowiązują? O tym powiemy za chwilę...
Laboratorium - podstawowe informacje
Na początek warto powiedzieć trochę takich najważniejszych informacji o laboratoriach. Przede wszystkim - nie funkcjonują one tylko i wyłącznie w akademiach nauk czy też w branży medycznej. Laboratoria są obecne w każdej fabryce czy firmie.
Można tu wyróżnić laboratoria badawcze, w których opracowywane są nowe produkty, metody ich wytwarzania itp., laboratoria badające jedynie czystość np. pod kątem mikrobiologicznym, sprawdzające jakość danego produktu itp. Trzeba również podkreślić, że nie w każdym laboratorium przechowywane i używane są niebezpieczne materiały biologiczne. Czasem jedynie określana jest wytrzymałość nt. poszczególnych gatunków stali.
Zasadniczo jednak tym, co łączy wszystkie laboratoria jest to, że stosuje się w nich materiały należące do grupy wyższego ryzyka, a co za tym idzie należy stosować tam wyższe standardy bezpieczeństwa i jakości niż normalnie w pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych
Zobacz nasze
szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne
Procedury badawcze stosowane w laboratoriachZasadniczo trudno się dokładnie wypowiedzieć na temat poszczególnych metod badawczych, jakie są stosowane w laboratoriach, ponieważ tutaj każde laboratorium same już je określa. Warto jednak zaznaczyć kilka spraw Najważniejsze jest tutaj to, że obecnie wszelkie procedury badawcze są niejako standaryzowane przez prawo i koniecznie muszą obejmować stałą kontrolę bezpieczeństwa i jakości.
Zasadniczo dokumentów określających właśnie takie normy, procedury i standardy jest dość sporo, jednak szczególnie warto zaznaczyć tutaj GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej, a w szczególności zaś aneks 15 GMP.
Jakie narzędzia z kolei pomagają sprawować kontrolę nad tym, czy na pewno zastosowano wszelkie normy, procedury i metody? Otóż tu znakomicie pomaga nam audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym stanowiący niejako pierwszy i dość istotny element kontroli. Dalej mamy chociażby audyty zewnętrzne.