Jakie procedury badawcze są stosowane w laboratoriach?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co warto o nim wiedzieć? Jakie procedury badawcze są tam stosowane? Jakie normy i standardy obowiązują? O tym powiemy za chwilę…

zdjęcie - (the_title())


Jakie procedury badawcze są stosowane w laboratoriach?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co warto o nim wiedzieć? Jakie procedury badawcze są tam stosowane? Jakie normy i standardy obowiązują? O tym powiemy za chwilę...

Laboratorium - podstawowe informacje

Na początek warto powiedzieć trochę takich najważniejszych informacji o laboratoriach. Przede wszystkim - nie funkcjonują one tylko i wyłącznie w akademiach nauk czy też w branży medycznej. Laboratoria są obecne w każdej fabryce czy firmie.

Można tu wyróżnić laboratoria badawcze, w których opracowywane są nowe produkty, metody ich wytwarzania itp., laboratoria badające jedynie czystość np. pod kątem mikrobiologicznym, sprawdzające jakość danego produktu itp. Trzeba również podkreślić, że nie w każdym laboratorium przechowywane i używane są niebezpieczne materiały biologiczne. Czasem jedynie określana jest wytrzymałość nt. poszczególnych gatunków stali.

Zasadniczo jednak tym, co łączy wszystkie laboratoria jest to, że stosuje się w nich materiały należące do grupy wyższego ryzyka, a co za tym idzie należy stosować tam wyższe standardy bezpieczeństwa i jakości niż normalnie w pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczneProcedury badawcze stosowane w laboratoriach

Zasadniczo trudno się dokładnie wypowiedzieć na temat poszczególnych metod badawczych, jakie są stosowane w laboratoriach, ponieważ tutaj każde laboratorium same już je określa. Warto jednak zaznaczyć kilka spraw Najważniejsze jest tutaj to, że obecnie wszelkie procedury badawcze są niejako standaryzowane przez prawo i koniecznie muszą obejmować stałą kontrolę bezpieczeństwa i jakości.

Zasadniczo dokumentów określających właśnie takie normy, procedury i standardy jest dość sporo, jednak szczególnie warto zaznaczyć tutaj GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej, a w szczególności zaś aneks 15 GMP.

Jakie narzędzia z kolei pomagają sprawować kontrolę nad tym, czy na pewno zastosowano wszelkie normy, procedury i metody? Otóż tu znakomicie pomaga nam audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym stanowiący niejako pierwszy i dość istotny element kontroli. Dalej mamy chociażby audyty zewnętrzne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.