Jakie są zapisy kodeksu pracy art 188?

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy jest aktem powszechnie obowiązującym, do którego przestrzegania zobligowani są wszyscy. Zarówno pracodawca jak i pracownik ma obowiązek stosowania się do zapisów zawartych w wyżej wymienionym Kodeksie.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są zapisy kodeksu pracy art 188?

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy jest aktem powszechnie obowiązującym, do którego przestrzegania zobligowani są wszyscy. Zarówno pracodawca jak i pracownik ma obowiązek stosowania się do zapisów zawartych w wyżej wymienionym Kodeksie.

Dlatego też obydwu podmiotom stosunku pracy będą przydatne szkolenia z prawa pracy. Oczywiście nie trzeba znać na pamięć wszystkich przepisów, które zawiera Kodeks pracy 2019. Należałoby jednak zainteresować się tymi najistotniejszymi.

Jednym z przepisów Kodeksu pracy, który jest godny uwagi jest artykuł 188. Wspomniany artykuł traktuje o zwolnieniu od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. Jest to zatem ważny zapis dla wszystkich pracowników, którzy posiadają potomstwo.

Zgodnie z brzmieniem artykułu, każdy pracownik zajmujący się dzieckiem do lat 14 może zyskać zwolnienie od pracy, którego wymiar będzie wynosił 16 godzin lub dwa dni. Co ważne, taki pracownik zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia.

Wszyscy pracodawcy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat wynagrodzeń pracowników w różnych sytuacjach, powinni wziąć udział w szkoleniu takim jak wynagrodzenie pracowników szkolenie.

Oczywiście pracownik, który jest zainteresowany uzyskaniem zwolnienia od pracy musi złożyć odpowiedni wniosek, o czym również wspomina artykuł 188 Kodeksu pracy. Jeżeli zaś pracownik pełni swoje obowiązki służbowe w niepełnym wymiarze godzin, czas trwania zwolnienia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu jego pracy.

Wspomniane wyżej szkolenia o tematyce prawa pracy mają szansę okazać się pomocne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Z całą pewnością należy jednak zadbać o to, aby szkolenie poprowadziła rzetelna firma szkoleniowa.

Największy wybór interesujących firm szkoleniowych znajdziemy rzecz jasna w dużych i prężnie rozwijających się miastach. W dużych miastach znajdziemy również bardzo bogatą ofertę szkoleń dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Tego rodzaju kursy są szczególnie interesujące dla osób, które pragną zaoszczędzić swoje pieniądze.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.