Jakie są zasady akredytacji laboratorium badawczego?
Laboratorium jest miejscem, w którym prowadzone są badania w różnych dziedzinach. Mogą one dotyczyć naszego zdrowia lub też kosmetyków i produktów, które trafiają do naszych domów i używane są przez nas każdego dnia.
Badania prowadzone w tych miejscach mają ogromne znaczenia dla wielu branż naszej gospodarki, dlatego prace wykonywane przez laborantów muszą być wykonywane na najwyższym poziomie i zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Dodatkowo każde laboratorium, które świadczy usługi badawcza musi być zaopatrzone w odpowiedni sprzęt oraz mechanizmy dbające o bezpieczeństwo pracowników.
Zanim laboratorium rozpocznie swoją działalność musi być ono poddane kontrolom, które ocenią jego przygotowanie do wypełniania obowiązków. Kontrole takie przeprowadzane są przez osoby posiadające szeroką wiedzę oraz doświadczenie.
Pracownicy, na których spoczywa obowiązek przeprowadzania kontroli w celu przyznania akredytacji dla danego laboratorium badawczego mają ukończone między innymi szkolenia iso 13485, dzięki któremu mają szeroką wiedzę na tema jakości sprzętów medycznych, które wykorzystywane są w trakcie prowadzonych badań.
Sam proces przyznawania akredytacji podlega wielu zasadom, które dokładnie opisują wymogi spoczywające na laboratoriach. Dotyczy to zarówno odpowiedniego przeszkolenia pracowników - powinni oni posiadać między innymi szkolenia laboratorium oraz walidacja szkolenia, dzięki którym zdobywają oni wiedzę na temat pracy oraz bezpieczeństwa w laboratorium.
Wymogi te określają również sprzęt, który powinien znajdować się w laboratorium, sposób zagospodarowania przestrzeni oraz środki bezpieczeństwa, które pozwolą na ochronę pracowników, w trakcie wykonywania niebezpiecznych procedur w trakcie badań.
Tylko spełnienie wszystkich tych kryteriów może przybliżyć nas do uzyskania pozytywnej odpowiedzi ze strony kontrolerów i uzyskanie akredytacji. Aby w odpowiedni sposób przygotować się do kontroli można sprawdzi dokumentacji dokładne wymogi, które należy spełnić.