Jakie testy należy przeprowadzić by zapewnić bezpieczeństwo produktu?

Zapewnienie bezpieczeństwa produktów takich jak lekarstwa, suplementy diety ma niezwykle duże znaczenie. Dotyczy to zarówno leków syntetycznych, biologicznych, a nawet tych pochodzenia naturalnego.

zdjęcie - (the_title())


Jakie testy należy przeprowadzić by zapewnić bezpieczeństwo produktu?

Zapewnienie bezpieczeństwa produktów takich jak lekarstwa, suplementy diety ma niezwykle duże znaczenie. Dotyczy to zarówno leków syntetycznych, biologicznych, a nawet tych pochodzenia naturalnego. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie testów, których celem jest ocena jakości, bezpieczeństwa, a także tożsamości produktów leczniczych, przy czym wszystkie informacje musza być rzetelne.

Aneks 15 gmp - niezbędny dla bezpieczeństwa stosowania leków

Ministerstwo Zdrowia nakłada na przemysł farmaceutyczny obowiązek stosowania walidacji, w tym aneksu 15 gmp, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez zarządzanie ryzykiem jakości. Tutaj nacisk kładziony jest na zarządzanie ryzykiem w odniesieniu do całego procesu produkcji, który obejmuje zarówno substancję czynną, zamiennik, jak i produkt gotowy.

Cała walidacja musi spełniać wymagania prawne, dlatego konieczne jest opracowanie głównego planu walidacji, a także przygotowanie dokumentacji w procesie walidacyjnym. Należy także sprawdzić odchylenia, a także ich wpływ na ryzyko stosowania danego produktu leczniczego, tak aby możliwe było utrzymanie danego statusu kwalifikacji. Po ocenie ryzyka należy zdefiniować zakres testów, a także przejść do realizacji całego procesu.

Stosowanie testów dla bezpieczeństwa produktów

Dla bezpieczeństwa stosowania produktów należy przeprowadzać szereg testów. Jednym z najważniejszych jest test ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Stosowany jest on na każdym etapie produkcji. W tym przypadku należy wykorzystać ocenę stabilności. Oczywiście niezbędne jest także przeprowadzenie badań przedklinicznych, które obejmują techniki analizy mocy testów, a także dobór optymalnej liczności próby.

Tutaj wykorzystuje się standardowy układ doświadczeń który zgodny jest z wytycznymi instytucji nadzorujących takich jak FDA. Poza testami in vivo coraz częściej wykorzystuje się badania in vitro, które są zdecydowanie bardziej miarodajne. Tutaj często wykorzystuje się narzędzia takie jak statistica, które obejmują testy biologiczne, a także badania odpowiedzi na lek, czy badania przeżycia i rakotwórczości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.