Mobbing – jak mu zapobiegać?

Mobbing to zjawisko niestety wciąż obecne w wielu zakładach pracy, zarówno małych i dużych. Warto przyjrzeć mu się bliżej, poznać czym jest mobbing, jak odnosi się do tego zjawiska polski system prawny, jakie prawa przysługują ofierze i co grozi biernemu pracodawcy, który nie zwalcza tego zjawiska w swojej firmie.

   
  Mobbing to zjawisko niestety wciąż obecne w wielu zakładach pracy, zarówno małych i dużych. Warto przyjrzeć mu się bliżej, poznać czym jest mobbing, jak odnosi się do tego zjawiska polski system prawny, jakie prawa przysługują ofierze i co grozi biernemu pracodawcy, który nie zwalcza tego zjawiska w swojej firmie.

  Bliższe przyjrzenie się problemowi pozwoli na prowadzenie skutecznych działań zapobiegawczych i zwalczających to zjawisko. Działania takie można określić mianem „antymobbing”.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Według definicji podawanej przez Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe mobbing jest „bezpodstawnym, ciągłym i długotrwałym dręczeniem, zastraszaniem, prześladowaniem, szykanowaniem człowieka w pracy nie tylko przez przełożonego, ale czasem także przez współpracowników, powodujące poczucie bezsilności, upokorzenia i krzywdy, prowadzące w konsekwencji do ogólnego złego samopoczucia i pogorszenia stanu zdrowia ofiary”.

  Od 2004 r. pracodawca, zgodnie z zapisami kodeksu pracy, ma obowiązek zwalczania zjawiska mobbingu w swoim zakładzie pracy. Co więcej, pracownik będący ofiarą mobbingu może pozwać swojego pracodawcę i walczyć przed sądem o odszkodowanie.

  Kwestią prowadzenia działań antymobbingowych zajmują się, poza instytucjami takimi jak Państwowa Inspekcja Pracy, także organizacji pozarządowe, w tym utworzone w 2002 r. we Wrocławiu Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe, które w chwili obecnej działa już na obszarze całej Polski. Doradzając i wspierając wszelkim ofiarom mobbowanym w swoim miejscu pracy.

  Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe poza poradami i konsultacjami prowadzi również działalność szkoleniową i edukacyjną zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców na temat prawa dot. problemu mobbingu, pracodawców uczy zwalczania mobbingu, a pracowników sposobów obrony przed prześladowaniem.

  Stowarzyszenie prowadzi również w tym zakresie badania naukowe, zwłaszcza z zakresu mobbingu kobiet. Jest jedną z istotnych instytucji, gdzie każdy może otrzymać poradę lub pomoc o dowolnej porze, przez co Krajowe Stowarzyszenie Antydopingowe pełni istotną rolę w procesie zwalczania zjawiska mobbingu w całej Polsce.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.