Mobbing – jak mu zapobiegać?

Mobbing to zjawisko niestety wciąż obecne w wielu zakładach pracy, zarówno małych i dużych. Warto przyjrzeć mu się bliżej, poznać czym jest mobbing, jak odnosi się do tego zjawiska polski system prawny, jakie prawa przysługują ofierze i co grozi biernemu pracodawcy, który nie zwalcza tego zjawiska w swojej firmie.

22 czerwca 2018
zdjęcie - Mobbing – jak mu zapobiegać?
 
Mobbing to zjawisko niestety wciąż obecne w wielu zakładach pracy, zarówno małych i dużych. Warto przyjrzeć mu się bliżej, poznać czym jest mobbing, jak odnosi się do tego zjawiska polski system prawny, jakie prawa przysługują ofierze i co grozi biernemu pracodawcy, który nie zwalcza tego zjawiska w swojej firmie.

Bliższe przyjrzenie się problemowi pozwoli na prowadzenie skutecznych działań zapobiegawczych i zwalczających to zjawisko. Działania takie można określić mianem „antymobbing”.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Według definicji podawanej przez Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe mobbing jest „bezpodstawnym, ciągłym i długotrwałym dręczeniem, zastraszaniem, prześladowaniem, szykanowaniem człowieka w pracy nie tylko przez przełożonego, ale czasem także przez współpracowników, powodujące poczucie bezsilności, upokorzenia i krzywdy, prowadzące w konsekwencji do ogólnego złego samopoczucia i pogorszenia stanu zdrowia ofiary”.

Od 2004 r. pracodawca, zgodnie z zapisami kodeksu pracy, ma obowiązek zwalczania zjawiska mobbingu w swoim zakładzie pracy. Co więcej, pracownik będący ofiarą mobbingu może pozwać swojego pracodawcę i walczyć przed sądem o odszkodowanie.

Kwestią prowadzenia działań antymobbingowych zajmują się, poza instytucjami takimi jak Państwowa Inspekcja Pracy, także organizacji pozarządowe, w tym utworzone w 2002 r. we Wrocławiu Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe, które w chwili obecnej działa już na obszarze całej Polski. Doradzając i wspierając wszelkim ofiarom mobbowanym w swoim miejscu pracy.

Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe poza poradami i konsultacjami prowadzi również działalność szkoleniową i edukacyjną zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców na temat prawa dot. problemu mobbingu, pracodawców uczy zwalczania mobbingu, a pracowników sposobów obrony przed prześladowaniem.

Stowarzyszenie prowadzi również w tym zakresie badania naukowe, zwłaszcza z zakresu mobbingu kobiet. Jest jedną z istotnych instytucji, gdzie każdy może otrzymać poradę lub pomoc o dowolnej porze, przez co Krajowe Stowarzyszenie Antydopingowe pełni istotną rolę w procesie zwalczania zjawiska mobbingu w całej Polsce.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,

Sprawdź też nasze profesjonalne szkolenia menadżerskie online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.