Zjawisko mobbingu wbrew pozorom nie dotyka jedynie firm prywatnych, ale dotyczy też instytucji publicznych – uczelni, szkół i urzędów. Media opisywały różnorakie przypadki mobbingu m. in. w Rzeszowie i Poznaniu.
Dlatego też działania z zakresu zapobiegania i przeciwdziałania mobbingowi powinni podejmować nie tylko pracodawcy prywatni, ale także instytucje publiczne. Jest to niezwykle istotne, gdyż wyedukowani i znający swoje prawa pracownicy mogą w najpełniejszy sposób chronić się przed tym negatywnym zjawiskiem w miejscu pracy.
Według informacji najczęstszymi ofiarami mobbingu w instytucjach publicznych są samotne kobiety, starsi pracownicy przed emeryturą oraz pracownicy najmłodsi stażem.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek, prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Według specjalistów od zjawiska mobbingu i dyskryminacji, wbrew wszelkim pozorom to właśnie urzędy, a nie podmioty prywatne, są najbardziej narażone na występowanie zjawiska mobbingu, co związane jest ze ścisłym hierarchicznym podporządkowaniem poszczególnych urzędników oraz fakt, iż z urzędami pracownicy z reguły wiążą się na długie lata, ostro rywalizując o nagrody i awanse.
Głównymi przyczynami zjawiska, jakim jest mobbing w urzędach są wzajemne układy, kliki i niepewność zatrudnienia związana z politycznym rozdaniem wielu stanowisk, zwłaszcza na wyższych stanowiskach w administracji publicznych. Nie bez znaczenia pozostaje też jednak poczucie bezkarności sprawców. Wiele spraw zgłaszanych przez ofiary do ministerstw, szefów służby cywilnej, czy nawet prokuratury pozostaje praktycznie bez większego odzewu.
Większość takich wniosków kończyła się powołaniem komisji pracowniczej, która mobbingu nie stwierdzała. Dlatego też tak ważne jest, by ofiary zgłaszały się do różnorodnych organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem zjawiska mobbingu. Organizacje te udzielą ofiarom wszelkiej możliwej i koniecznej pomocy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i ukarania sprawców.
Należy zatem pamiętać, iż mobbing w urzędzie nie jest zjawiskiem obcym. Wprost przeciwnie – to właśnie urzędy są szczególnie narażone na występowanie tego typu negatywnych praktyk i to na wszystkich szczeblach – od gminy do administracji rządowej.