Mobbing w urzędzie – zjawisko częstsze niż myślisz

Zjawisko mobbingu wbrew pozorom nie dotyka jedynie firm prywatnych, ale dotyczy też instytucji publicznych – uczelni, szkół i urzędów. Media opisywały różnorakie przypadki mobbingu m. in. w Rzeszowie i Poznaniu. Dlatego też działania z zakresu zapobiegania i przeciwdziałania mobbingowi powinni podejmować nie tylko pracodawcy prywatni, ale także instytucje publiczne. Jest to niezwykle istotne, gdyż wyedukowani i znający swoje prawa pracownicy mogą w najpełniejszy sposób chronić się przed tym negatywnym zjawiskiem w miejscu pracy.

22 czerwca 2018
zdjęcie - Mobbing w urzędzie – zjawisko częstsze niż myślisz
 
Zjawisko mobbingu wbrew pozorom nie dotyka jedynie firm prywatnych, ale dotyczy też instytucji publicznych – uczelni, szkół i urzędów. Media opisywały różnorakie przypadki mobbingu m. in. w Rzeszowie i Poznaniu.

Dlatego też działania z zakresu zapobiegania i przeciwdziałania mobbingowi powinni podejmować nie tylko pracodawcy prywatni, ale także instytucje publiczne. Jest to niezwykle istotne, gdyż wyedukowani i znający swoje prawa pracownicy mogą w najpełniejszy sposób chronić się przed tym negatywnym zjawiskiem w miejscu pracy.

Według informacji najczęstszymi ofiarami mobbingu w instytucjach publicznych są samotne kobiety, starsi pracownicy przed emeryturą oraz pracownicy najmłodsi stażem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Według specjalistów od zjawiska mobbingu i dyskryminacji, wbrew wszelkim pozorom to właśnie urzędy, a nie podmioty prywatne, są najbardziej narażone na występowanie zjawiska mobbingu, co związane jest ze ścisłym hierarchicznym podporządkowaniem poszczególnych urzędników oraz fakt, iż z urzędami pracownicy z reguły wiążą się na długie lata, ostro rywalizując o nagrody i awanse.

Głównymi przyczynami zjawiska, jakim jest mobbing w urzędach są wzajemne układy, kliki i niepewność zatrudnienia związana z politycznym rozdaniem wielu stanowisk, zwłaszcza na wyższych stanowiskach w administracji publicznych. Nie bez znaczenia pozostaje też jednak poczucie bezkarności sprawców. Wiele spraw zgłaszanych przez ofiary do ministerstw, szefów służby cywilnej, czy nawet prokuratury pozostaje praktycznie bez większego odzewu.

Większość takich wniosków kończyła się powołaniem komisji pracowniczej, która mobbingu nie stwierdzała. Dlatego też tak ważne jest, by ofiary zgłaszały się do różnorodnych organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem zjawiska mobbingu. Organizacje te udzielą ofiarom wszelkiej możliwej i koniecznej pomocy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i ukarania sprawców.

Należy zatem pamiętać, iż mobbing w urzędzie nie jest zjawiskiem obcym. Wprost przeciwnie – to właśnie urzędy są szczególnie narażone na występowanie tego typu negatywnych praktyk i to na wszystkich szczeblach – od gminy do administracji rządowej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.