Na czym polega metoda nir w badaniach laboratoryjnych?

Badania laboratoryjne charakteryzują się tym, że zdecydowanie różnych technik to mają wiele. Jedna z nich jednak ostatnio wyjątkowo się wyróżnia i zdobywa coraz to większą popularność. Mowa tu oczywiście o metodzie NIR.

zdjęcie - (the_title())


Na czym polega metoda nir w badaniach laboratoryjnych?

Badania laboratoryjne charakteryzują się tym, że zdecydowanie różnych technik to mają wiele. Jedna z nich jednak ostatnio wyjątkowo się wyróżnia i zdobywa coraz to większą popularność. Mowa tu oczywiście o metodzie NIR. Na czym ona tak naprawdę polega? Kiedy warto ją stosować? Kto powinien zainwestować w specjalne szkolenie na jej temat? O tym dowiecie się już poniżej.

Spektroskopia bliskiej podczerwieni, czyli metoda NIR - cechy charakterystyczne metody

Jak prezentuje się spektroskopia w podczerwieni? Otóż na początek bierzemy próbkę np. produktu, który chcemy zbadać. Co jest istotne, to fakt, że takiej próbki nie trzeba wcześniej w żaden sposób specjalnie przygotowywać.

Odpada nam zatem dość wiele zmartwień, kłopotów i zmarnowanego czasu. Następnie przez taką próbkę przepuszczamy wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu podczerwieni. W wyniku tego otrzymujemy pewien typ drgania oscylacyjnego, który jest charakterystyczny dla danej substancji.

Warto jeszcze podkreślić, że jest to metoda całkowicie nieinwazyjna - przejście promieniowania przez próbkę zupełnie nie zmieniło właściwości tej substancji. Co więcej istotny jest również fakt, że jest to metoda relatywnie tania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczneSpektroskopia w podczerwieni - zastosowanie w laboratorium

Ale właśnie - co w zasadzie za wiedzę otrzymaliśmy w wyniku zastosowania metody spektroskopii bliskiej podczerwieni? Otóż metoda ta doskonale analizuje daną probówkę. Przykładowo powiedzmy, że produkujemy dany lek i wiemy, że punktem krytycznym może być podgrzanie jego prototypu w specjalnym urządzeniu, kiedy do może dość do niekontrolowanego zwiększenia się jonów żelaza w próbce. Dzięki spektroskopii możemy łatwo i naprawdę szybko stwierdzić, czy do takiej kontaminacji doszło, czy nie.

Spektroskopia bliskiej podczerwieni a audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że spektroskopia bliskiej podczerwieni dzięki swoim świetnym właściwościom analizy i badania nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń często jest wykorzystywana jako składowa audytu wewnętrznego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Nasze szkolenia dla firm farmaceutycznych charakteryzują się doborem zróżnicowanych metod dydaktycznych w celu jak najlepszego przyswojenia wiedzy przez uczestników. Treści merytoryczne jak i metodyka szkoleń są każdorazowo dostosowywane do omawianych zagadnień i problemów.

Dla branży farmaceutycznej stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń, opartych na aktualnych wymaganiach Prawa Farmaceutycznego oraz wymaganiach dobrych praktyk.

Sprawdź nasze:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.