Czynności ładunkowe i prawo przewozowe

Czynności ładunkowe uznawane są za podstawowe, przy dokonywaniu przewozu towarów zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Oczywistą sprawą jest, że bez czynności ładunkowych transport jakichkolwiek towarów byłby niemożliwy. Czynności ładunkowe swoim zakresem obejmują również przeładunek, jak i rozładunek. Poza wykonywaniem czynności ładunkowych dla prawidłowego przebiegu przewozu bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie przewożonych towarów oraz właściwe ich zabezpieczenie w czasie jazdy. 


  Czynności ładunkowe uznawane są za podstawowe, przy dokonywaniu przewozu towarów zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Oczywistą sprawą jest, że bez czynności ładunkowych transport jakichkolwiek towarów byłby niemożliwy. Czynności ładunkowe swoim zakresem obejmują również przeładunek, jak i rozładunek.

  Poza wykonywaniem czynności ładunkowych dla prawidłowego przebiegu przewozu bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie przewożonych towarów oraz właściwe ich zabezpieczenie w czasie jazdy. Rodzaj oraz zakres przeprowadzanych czynności zależy przede wszystkim jednak od umowy zawartej pomiędzy zleceniodawcą i przewoźnikiem. W związku z organizacją przewozu i licznymi, bardzo często niezwykle trudnymi do przewidzenia sytuacjami, bardzo cenna okazuje się znajomość zarówno praw, jak i obowiązków ciążących na przewoźnikach.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Czy warto inwestować w ubezpieczenie CARGO? Jakie są niuanse prawne umów spedycyjnych? Jak przebiega dochodzenie roszczeń z tytułu przewozu towarów?

  Na te i inne pytania odpowie trener podczas szkolenia:

  Uczestnicy tego szkolenia często biorą udział  w takich szkoleniach jak:

  Zgodnie z przepisami ustawy odnoszącej się do prawa przewozowego, dość jasno i czytelnie określają między innymi obowiązki związane z dokonywaniem ładunkowych czynności. W ustawie mowa jest od tym, że jeżeli odrębne przepisy nie wskazują inaczej, za czynności ładunkowe odpowiada nadawca lub odbiorca towaru (w zależności od charakteru sporządzonej pomiędzy nimi umowy). Dzięki przepisom regulującym prawo przewozowe, w kwestii załadunku, ładunku oraz przeładunku, obie strony mają dość swobodne możliwości konstruowania umowy tak, aby wszyscy pozyskali z niej najbardziej optymalne korzyści.

  Najczęściej zatem sprawami przeładunkowymi zajmuje się nadawca lub odbiorca transportowanego towaru. Zdarzają się jedna sytuacje, w których do załadowania ładunku wymagany jest bardzo specjalistyczny sprzęt, który nie jest do dyspozycji danego przewoźnika lub po prostu nie posiada on (lub jego pracownicy) stosownych uprawnień to posługiwania się tego rodzaju sprzętem.

  W takiej sytuacji, jeżeli kwestia ta nie została odpowiednio uregulowana umową zawartą pomiędzy stronami, zgodnie z przepisami prawa przewozowego, załadunek ( oraz rozładunek i ewentualny przeładunek) w takim przypadku należą odpowiednio do nadawcy oraz odbiorcy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.